1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
2 years ago
12

A circular pizza costs $19.99. What is the cost of 1 square centimetre if the diameter of the pizza is 36 cm?

Mathematics
1 answer:
butalik [34]2 years ago
4 0

Answer:

$1.29

Step-by-step explanation:

=> (26÷20)-0.01

=> 1.3-0.01

=>1.29

1.29 $ is the answer

You might be interested in
Which is bigger 0.20 or 0.02​
Cerrena [4.2K]
The bigger decimal is 0.20
4 0
1 year ago
(a) In the figure, PQ
Wittaler [7]

Answer:

So I have an Video explain this I don't have enough time to type the answer

Step-by-step explanation:

Click the link below for the video

https:bitly: GET RICK ROLLED OHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

7 0
2 years ago
Laws involving positive integral exponents to zero & negative integral exponents.
fiasKO [112]

Answer:

  • Both are correct

Step-by-step explanation:

<u>Paul used the following identities:</u>

  • a^{-b}=1/a^b
  • a^b*a^c=a^{b+c}

<u>Anthony used the identity:</u>

  • a^b/a^c= a^{b-c}
3 0
2 years ago
Two classes have a total of 50 students. One of the classes has 6 more students than the other. How many students are in the lar
Lorico [155]
I think it would be 29 students in the larger class

5 0
2 years ago
The product of 7/8 and 9/10 is greater then 9/10
kati45 [8]
No the product will be less than 9/10.
This can be easily seen if the fractions are converted into decimals.
The decimal form of the product of 7/8 and 9/10 is 0.867 while the decimal form of 9/10 is 0.9. Therefore, the product of 7/8 and 9/10 is not greater than 9/10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the method of lagrange multipliers to minimize the function subject to the given constraint. (round your answers to three de
    5·1 answer
  • What is the solution to the linear system of equations?​
    14·1 answer
  • Can someone help me please
    7·1 answer
  • Which number sentences show how to solve the problem? A pair of socks costs $5.00. A package of 3 pairs costs $12.00. How much w
    14·1 answer
  • Which figures always have right angles?<br><br> parallelogram<br> square<br> rectangle<br> trapezoid
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINIEST PLEASE ONLY ANSWER WITH AN ANSWER
    8·1 answer
  • Which expression correctly represents 10 less than a number cubed?
    7·2 answers
  • I need help with this ASAP please!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Please help I’m really struggling!!!!!
    10·1 answer
  • If the perimeter of an equilateral triangle is 60 cm, then what is its area?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!