1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
3 years ago
7

Which of the following numbers is NOT a solution of

Mathematics
1 answer:
kumpel [21]3 years ago
5 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

6x+11 > 7x-2

2+11 >7x-6x

13>x

15 is more than 13 which does not satisfy the inequality.

X has to be less than 13 and cannot even equal 13 as that is not the sign

You might be interested in
What is 3 3/4×2 4/5 in simplest form
Archy [21]

Answer:

10.5 = 10 1/2

Step by step:

(3 3/4)(2 4/5)

= 15/4(2 4/5)

=15/4(14/5)

=21/2

=10 1/2


4 0
3 years ago
When purchasing bulk orders of​ batteries, a toy manufacturer uses this acceptance sampling​ plan: Randomly select and test 49 b
Brilliant_brown [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that A shipment contains 6000 ​batteries, and 1​% of them do not meet specifications.

Sample size =49

If x is the number of batteries not meeting specifications then

x is binomial with n =49 and p = 0.01

Because i) each toy is independent of the other

ii) There are only two outcomes

Probability whole shipment is accepted = Prob (X≤3)

=0.9885

Hence almost all shipments would be accepted.

4 0
3 years ago
How many solutions -3x+9-2x=-12-5X
vesna_86 [32]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
An airplane is sighted at the same time by two
tiny-mole [99]

I got 2.2

Step-by-step explanation:

I probably did the math wrong but i did my best and i hope this helped even a little!

4 0
3 years ago
1. What is the common
uysha [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is add three add three add three add three

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you simplify exponent properties?
    8·1 answer
  • Freddy is buying wings and nachos for a party. A box of 10 wings cost $7.00. Nachos cost $4.00 per tray. He must spend less that
    8·1 answer
  • In one of his orchards, a farmer harvested 270 apples but realized that 80 of them were unfit for consumption because they were
    12·1 answer
  • How do you calculate gross pay net pay and employee benefits
    7·2 answers
  • Ms. Cassidy plotted the point (2, 3) on Miguel’s graph of y < 2x – 4. She instructed him to change one number or one symbol i
    7·2 answers
  • a store sells rope by the meter The equation p=0.8L represents the price p (in dollars) of a piece of nylon rope that is L meter
    13·2 answers
  • HELP SOON PLEASE!!!!!
    12·2 answers
  • The diagram shows a 6 ft student standing near a tree. The shadow of the student and the shadow of the tree ends at point A. Wha
    9·2 answers
  • What is the image of (5, 6) under a reflection across y = 2?
    8·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!