Answer:
the cost price is 27,715
Step-by-step explanation:
Let the cost price be x
As Amab sells to Vivek at 15% profit
So the selling price be
= 115 ÷ 100 × x = 1.15x
And Vivek sells to sagar at a profit of 10%
= 1.15x × 110 ÷ 100
= 1.265x
Now sagar pays it for 35,060
So , the cost price be
1.265x = 35,060
x = 27,715
Hence, the cost price is 27,715
Lol, wydm???????????????????
Answer:
420
Step-by-step explanation:
sorry if im wrong
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc.
Step-by-step explanation:
how do you not know what are unit rates
The answers to the question is -33