1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
3 years ago
11

Can someone please help me with this question?

Mathematics
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
5 0
Selection D) is appropriate.

The triangles are congruent by SSA, given the angle is a right angle, not ASA or AA. YX is not congruent to UW, so C) is incorrect.
You might be interested in
Pyramid = 40
Y_Kistochka [10]

Answer:

A. 39,000.

Step-by-step explanation:

Volume of the lower prism = 30^3= 27,000

Volume of the pyramid = 1/3 area of the base * height

= 1/3 * 900 * 40

= 1200

Volume of the whole solid = 27000 + 12000

= 39,000,

5 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 8 oranges for $4.24. What is the unit cost?
NNADVOKAT [17]

Answer:

0.53

Step-by-step explanation:

8/8 =         1

4.24/8 = 0.53

1/0.53 = 0.53

Answer: 0.53 :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factorise x^2 + 10x + 16
alex41 [277]
Answer: (x+8)(x+2) = x^2 + 10x + 16
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is advanced placement subject? From which grade does it start!
uranmaximum [27]

Answer

it starts in high school but is not recommended for  9th graders.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN ANYONE HELP ME NOW PLEASE ASAP!!
Wittaler [7]

Answer:

885735

Step-by-step explanation:

Each number is being multiplied by 3

5, 15, 45, 135, 405, 1215, 3645, 10935, 32805, 98415, 295245, 885735

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select the correct product. (j + 7)(k - 5)
    8·2 answers
  • Help please. What’s the circumference
    8·1 answer
  • A law firm is going to designate associates and partners to a big new case. The daily rate charged to the client for each associ
    5·1 answer
  • Write an equation to solve
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIEST <br> explain your steps too please
    10·1 answer
  • I need help with this question ​
    12·1 answer
  • Emilia went out to eat dinner, and the meal cost $20.00. If Emilia received a 30% discount, what was the total value of the disc
    6·1 answer
  • How to slove algebra​
    15·1 answer
  • Can somebody help me with these 2 questions plz
    10·1 answer
  • Solve for x, thank you
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!