1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
2 years ago
11

A businessman bought a personal computer for $10,768. Calculate the selling price of the personal computer if he made a profit o

f 12 percentage​
Mathematics
2 answers:
Maksim231197 [3]2 years ago
5 0

Answer:

$12,060

Step-by-step explanation:

LET selling price be rep by x

since he made a profit of 12%, we then add to 100%

100% + 12% = 112%.

to find the selling price, we multiply cost price  by 112%

112% x $10768 =

112 / 100  x $10,768

=  1.12 x $10,768  = 12,060

selling price = $12,060.

Luden [163]2 years ago
5 0

Answer:

12060.16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The first house on the street has a lawn that is 300 feet long. The second house
Ivanshal [37]

Answer: 450

Step-by-step explanation:

first house--300

second house--50

third house--50 x2=100

300+50+100=450

5 0
3 years ago
There are 5 pizza's to be shared among
kupik [55]

Step-by-step explanation:

IF THERE ARE FIVE PIECES TO BE SHARED AND EVERYONE MUST HAVE AN EQUAL SHARE THEN EACH PERSON SHOULD GET HALF A PIZZA WHICH IS 1/2. BETWEEN 0 AND 1 IS WHAT THE FRACTION 1/2 WE BE BETWEEN.

4 0
2 years ago
Select the situation that describes the following expression.<br>co<br>alယ​
Mazyrski [523]

Answer:

what are the things at the end.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Two boys divided $3.36 so that one boy received 12 cents less than three times as much as the other. How was the money divided?
Fed [463]
Let's first convert that amount of money into cents, which makes 336 cents. Then, let's denote the amount of money one of the boys has with x. The other boy has got 3x-12 amount of money. We can construct an equation. 3x-12+x=336. Solving it we find that x=87 cents or $ 0.87 and the other boy holds $2.49 amount of money.
7 0
3 years ago
Write an expression so that when you divide ¼ by a number the quotient will be greater than 1/4.
SVETLANKA909090 [29]
Hello There!

An example of this would be:
\frac{6}{1/4}
6 = \frac{6}{1}
\frac{6}{1} *  \frac{4}{1}
= \frac{24}{1}
= 24

Hope This Helps You!
Good Luck :) 

- Hannah ❤
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve this problem 4 5/10 + 6 9/10=
    9·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • Would this be correct? I have to write it as a single power.
    5·1 answer
  • A cookie jar contains 6 chocolate chip cookies, 4 oatmeal cookies, 8 peanut butter cookies, and 2 sugar cookies. If a cookie is
    15·2 answers
  • My question is c is not less than zero​
    8·2 answers
  • PLEASE HELP! URGENT! How many roots does the graphed polynomial function have?
    6·1 answer
  • Two numbers are in the ratio of 3:4. If they sum of the numbers is 63, find the numbers
    14·1 answer
  • Matt runs 2 4/5 miles a day at 10 minutes per mile. How many minutes does he run in 7 days?
    7·1 answer
  • a cylindrical tank is a diameter of 14 m and a height of 3.5 m find the capacity of the water tank in litres​
    7·1 answer
  • Help please I don’t understand how to do these types of problems
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!