Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
5
Step-by-step explanation:
1. Add -8 to -12. This equals -20.
2. Now you have -20/(-4)
3. Solve this by dividing -20 and -4.
4. Two negatives make a positive, so your answer would be 5.
Hope this helps
Answer:2,2
Step-by-step explanation:
I remember doing this last year
Answer:(Fog)(-6)=29
Step-by-step explanation:
(fog)=-3(2x+2)-1
=-6x-6-1
=-6x-7
(fog)(-6)= -6(-6)-7
=36-7
=29
From the explicit formula:
an=3+(n-1)8
simplifying this we get:
an=3+8n-8
an=8n-5
thus
the recursive formula is:
an=an-1+
the missing part is the common difference which is 8