1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
2 years ago
7

The table below shows a proportional relationship between the number of songs downloaded and the total cost. Determine what valu

e would complete the table. What is the cost for 5 songs?

Mathematics
1 answer:
Ivan2 years ago
6 0

Answer:

The cost for 5 songs is $5.35

Step-by-step explanation:

Find the unit rate for 1 song by dividing the total cost for 3 songs by 3

$3.21 ÷ 3 = $1.07

The unit rate is $1.07 per song, so multiply that by 5 to find the total cost for 5 songs

$1.07 * 5 = $5.35

You might be interested in
Find the correct answer and solve?<br>|y-9|=6
balandron [24]
|y-9|=6

y-9=6
y-9=-6

y=15
y=3

So, y=15,3
5 0
3 years ago
Which two number have an absolute value of 5
serious [3.7K]

Answer:

5 and negative 5

Step-by-step explanation:

The absolute value is the distance from 0 five and negative 5 are both the same distance from zero

7 0
2 years ago
Which of these numbers is irrational?
Sidana [21]
<span>Which of these numbers is irrational?
a. square root of 3
b. 0.25
c. 1/5
d. square root of 9

answer
</span><span>a. square root of 3
</span><span>--------------------------------
What is (-7)^5 in expanded form?
a. -7 • -7 • -7 • -7 • -7 
b. -7 • 5
c. (-7) • 7 • (-7) • 7 • (-7) • -7
d. 5 • 5 • 5 • 5 • 5 • 5 • 5

answer

</span><span>a. -7 • -7 • -7 • -7 • -7 </span>
6 0
2 years ago
A relation is defined by the points (1, 4), (3, -1), (-1, -2), and (1, -3).
WINSTONCH [101]

Answer: is not / is one x-value

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need help on question 7
NNADVOKAT [17]
Try 30 % i think that is correct
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A square lawn has area 338 ft^2. A sprinkler placed at the center of the lawn sprays water in a circular pattern that just cover
    8·1 answer
  • Anthony purchased 6 fruit bars and 3 chocolate-nut bars for a camping trip. He spent $4.12 on the bars. Anthony wrote the follow
    5·1 answer
  • 1) 2m + 3m2 - 4m
    9·1 answer
  • What types of information does a W-2 form contain? Check all that applyhow much has been earnedhow much sales tax has been paidh
    14·2 answers
  • Evan uses 1/3 of his tickets to ride the loop-D- loop twice. what is 1/3 of 24 tickets?
    10·2 answers
  • HElppppppppppppppppppppppppppppppppp
    8·2 answers
  • Mrs.Kearns bought 1.5 pounds of ground beef from kroger. She paid a total of 6 .75 for the ground beef. what was the price per p
    11·2 answers
  • PLEASE HELPPP!!
    12·1 answer
  • Please explain how this works
    12·1 answer
  • Help plz this is for 10 points what’s 1/2 divided by 7 plz
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!