1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
4 years ago
10

Please please answer

Mathematics
1 answer:
Inga [223]4 years ago
3 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

When x = 0, y = -2.

When x = 2, y = 0.

So the function of the graph is y = x - 2, which is option D.

You might be interested in
38 kg of onions cost $144.40. how much would 49 kg cost?
Lerok [7]

Answer:

$186.2

Step-by-step explanation:

   38 kg costs $144.40

∴ 1 kg costs = \frac{144.40}{38}  = $3.8

   49 kg costs = 3.8  x  49

                        = $186.2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solving equations with rational numbers
Nonamiya [84]

Answer:

P= 2

T=6

3) 252$

Step-by-step explanation:

1) set up your equation 3/8p=6/8 then divide 3/8 from both sides (remember when you divide fractions you would multiply by the reciprocal so 3/8 x 8/6. Also make sure you simplify)

2) Do the same here. 38/7 divided by 19/21

3) Turn the fraction into an improper fraction then multiply 126 by that amount (3/6)

6 0
3 years ago
De un pliego rectangular de foami que mide 96 cm de largo por 72 cm de ancho,se requiere cortar cuadros de la mayor superficie p
kykrilka [37]
I do not understand ur language I speak English very well sorry I can't help you with your homework
7 0
3 years ago
John held a garage sale. He priced all the items at a dime or a quarter. His sales totaled
Nikitich [7]

John held a garage sale. He priced all the items at a dime or a quarter, his sales totaled less than $5, the solution is shaded region in quadrant I.

<h3>What is a slope?</h3>

In mathematics, line's slope, also known as its gradient, is a numerical representation of the line's steepness and direction. The letter m is frequently used to represent the slope; reason for this usage is unclear, but it can be found in O'Brien's (1844) and Todhunter's (1888) formulations of equation for a straight line as "y = mx + b" and "y = mx + c," respectively.

He priced all items at a dime or a quarter. His sales totaled less than $5

Since dime =$ 0.10=$0.10 and the quarter =$0.25=$0.25

Let x=x= the number of the items sold for a dime

Let y=y= the number of the items sold for a quarter

0.10x+0.25y<5

0.10x+0.25y<5

Inequality in the slope-intercept form

0.10x+0.25y Subtract 0.10x from both sides

0.25y<-0.10x+5 Divide both sides by 0.25

Subtract 0.10x from both sides

y= -\frac{2}{5}x+20\\

The slope is, -\frac{2}{5} and the y- intercept is 20

Since inequality sign is << so, draw a dashed line

Test point (0,0)(0,0)

Substituting the values 0 for x and 0 for y,

y < -\frac{2}{5}x+20\\\\0 < -\frac{2}{5}(0)+20\\\\0 < +20

Since inequality is true

So, (0,0)(0,0) is solution of the inequality

Shade region containing (0,0)(0,0).

The graph below shows all possible solutions

Since boundary line is dashed and the number of items is always positive

The solution is shaded region in quadrant I

To know more about quadrant visit: brainly.com/question/7196312

#SPJ9

4 0
1 year ago
Kendra has a math test every 12 school days and a vocabulary test every 9 school days. She had both a math test and a vocabulary
klasskru [66]
You need the Least Common Multiple of 12 and 9.

That's 36.

3 x 12 = 36
4 x 9 = 36
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recycling plant process an average of 1/3 ton of glass each minute. At approximately what rate does the recycling plant proces
    10·2 answers
  • A laboratory technician needs to make a 108​-liter batch of a 20​% acid solution. How can the laboratory technician combine a ba
    12·1 answer
  • 31. Find the value of each variable.
    6·1 answer
  • Subtract the following polynomials
    6·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • A car worth $12,000 decreases in value by 7 percent every year. After five years, it is worth $8,976.
    9·1 answer
  • mercer middle school has 1400 students last year this year there are 1,120 students enrolled. Find the percent of change in the
    9·1 answer
  • 2x-7=-3x9 what value of x would make this equation true
    14·2 answers
  • Channing earns $13.50 per hour at his job. During one week, he worked a total of 2012hours. He deposited $190.00 in the bank and
    12·1 answer
  • I need help does anyone know?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!