1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
12

Unit rate for $67.92 for 4 gallons

Mathematics
1 answer:
Alona [7]3 years ago
6 0

Answer:

$16.98 per gallon

Step-by-step explanation:

We can set up a equation using ratios:

\frac{67.92}{4}=\frac{x}{1}

Solve by cross multiplication (multiply the numerator of the first fraction by the denominator of the second fraction and the denominator of the first fraction by the numerator of the second fraction):

67.92=4x

Divide both sides by 4 to isolate x

$16.98

You might be interested in
Given the table of values below, which equation best represents the information?
Oliga [24]

f(x) = 2x is the Answer!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me I’ll give brainliest
Digiron [165]

Answer:

5/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isaiah's regular hourly rate is $12.50. When he works overtime he receives an hourly rate of 1½times his
umka21 [38]
$18.25 is the hourly rate because half of $12.50 is $6.25 and if you add that you will get the hourly range which is $18.25.So 18.25 is 1 and 1/2 of $12.50.
6 0
3 years ago
Which is the definition of perpendicular lines that includes only necessary and sufficient information?
Papessa [141]
Two lines that intersect to create a 90 degree angle
6 0
3 years ago
A store has a sale on t-shirts and jeans, in which t-shirts cost $4 and jeans cost $15. If the store wants to sell more than $80
fgiga [73]

Answer:

I think its D

Step-by-step explanation:

It is between A&D but it just depends on if it says equal to or not and if not then it's D


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x) = 7x g(x) = 7x + 6 Which statement about f(x) and its translation, g(x), is true?
    11·2 answers
  • How does the area of a square changes when the side length is tripled
    12·1 answer
  • Please answer !! what is the factorization of the trinomial below ?
    14·1 answer
  • Walter owns 60 books now. He plans to buy 10 books every month. Which recursive formula gives the number of books Walter will ha
    8·1 answer
  • What is the area of the polygon
    7·1 answer
  • If a polynomial function f(x) has roots 0, 4, and 3+ the square root of 11, what must also be a root of f(x)
    7·2 answers
  • Help me if youre my friend
    10·2 answers
  • A taxi charges $3.00 to pick you up and $1.00 for every mile driven. How could
    9·2 answers
  • Which best describes the statement a plane contains at least 3 points not on the same line?
    12·1 answer
  • Question 18 (5 points)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!