1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
2 years ago
12

Unit rate for $67.92 for 4 gallons

Mathematics
1 answer:
Alona [7]2 years ago
6 0

Answer:

$16.98 per gallon

Step-by-step explanation:

We can set up a equation using ratios:

\frac{67.92}{4}=\frac{x}{1}

Solve by cross multiplication (multiply the numerator of the first fraction by the denominator of the second fraction and the denominator of the first fraction by the numerator of the second fraction):

67.92=4x

Divide both sides by 4 to isolate x

$16.98

You might be interested in
Which equation would shift the parabola down 3 units? A) y = x2 B) y = x2 - 3 C) y = x2 + 3 D) y = (x + 3)2
OleMash [197]

Answer

x^2-3

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer it in two minutes
ch4aika [34]

Answer:

67 in

Step-by-step explanation:

Because these are congruent figures, you know that the last remaining segment is 67in

3 0
3 years ago
Help me please help me
blsea [12.9K]
Check the picture below.

8 0
3 years ago
Select two choices that are equivalent to 5v-12v+3v=
ale4655 [162]

Answer:4v

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
You invest $15,000 into two different accounts. One of the accounts has 4% interest and the other has 3.2% interest. After one y
aivan3 [116]

Answer:

(4%) ... $8200

Step-by-step explanation:

x + y = 15000

.04x + .032y = 545.60

y = 15000 - x

.04x + .032(15000 - x) = 545.60

.008x = 65.6

x=8200

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the sum 32 divided by 2
    10·1 answer
  • How did newton know that 1%of 80 is 0.8
    10·1 answer
  • The ratio of red marbles to blue marbles in a jar is 3 to 8. There are 40 blue marbles in the jar.
    6·2 answers
  • If the number of shoes in a closet is s then how many pairs of shoes are in the closet
    13·1 answer
  • Consider the statement: 4-3+5=-6+8+4. This is a mathematically correct sentence. Is the stenence true or false? Explain how you
    9·1 answer
  • A box of 15 cookies costs $9.<br> What is the cost for 1 cookie?
    9·2 answers
  • Mr. Alpert’s house has 40 windows. Kids playing baseball outside the house broke 10% of the windows.
    11·2 answers
  • How do you calculate your income?. A.income minus expences
    7·1 answer
  • (MARKING) How many solutions does this equasion have? -4 - 10n = 8h + 10
    12·2 answers
  • the community all-star baseball team has a ratio of five wins to losses if they play 20 games how many did they win
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!