The answer to the question is A
Answer:
no solution
Step-by-step explanation:
no solution x=0
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Given
6(x + 4) = 2(y + 5) ← distribute parenthesis on both sides of the equation
6x + 24 = 2y + 10 ( subtract 10 from both sides )
6x + 14 = 2y ( divide all terms by 2 )
3x + 7 = y, hence
y = 3x + 7 → C
4(6x+4)-5(3x-6) First you distribute 24x+16-15x+30 then you add like terms so 24x-15x is 9x. 16+30 is 46. So the answer is 9x+46