1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
2 years ago
11

Every square is a trapezoid. Is this true or false?

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]2 years ago
6 0

Answer: This is true. Every square has 2 pairs of parallel sides and the conditions for a shape to be a trapezoid is if it has at least 1 pair of paralell sides. Since a square satisfies these conditions, it is a trapezoid.

You might be interested in
? divided by 2/3= 3/8
NeX [460]
When you divide by a fraction all you have to is multiply by the reciprocal. The reciprocal of 3/8 is 8/3. 
<span>The real problem is 2/3 TIMES 8/3. Multiply the numerators across 2 X 8 = 16. Then multiply the denominators across 3 X 3 = 9. The answer is 16/9. If you need to simplify then the answer is 1 7/9.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jan spends part of her year as a member of a gym. She then finds a better deal at another gym, so she cancels her membership wit
valkas [14]

She spent 8 months in the 1st gym and 4 months in the 2nd gym

Step-by-step explanation:

Jan spends part of her year as a member of a gym.

  • She then finds a better deal at another gym so she cancels her membership with the first gym after x months
  • She spends the rest of the year, y months, with the second gym
  • The membership to the first gym costs $75 per month, while the membership for the second gym costs $45 per month
  • She ended up spending a total of $780 over the course of the year

We need to find how much time she spent at each gym

∵ She spent x months in the 1st gym

∵ She spent y months in the 2nd gym

∵ Her course is a year

- There are 12 months in a year

∴ x + y = 12 ⇒ (1)

∵ The membership to the first gym costs $75 per month

∵ The membership to the second gym costs $45 per month

∵ She ended up spending a total of $780 over the course

∴ 75x + 45y = 780 ⇒ (2)

Now we have a system of equations to solve it

Multiply equation (1) by -45 to eliminate y

∵ -45x - 45y = -540 ⇒ (3)

- Add equations (2) and (3)

∴ 30x = 240

- Divide both sides by 30

∴ x = 8

- Substitute the value of x in equation (1) to find y

∵ 8 + y = 12

- Subtract 8 from both sides

∴ y = 4

She spent 8 months in the 1st gym and 4 months in the 2nd gym

Learn more:

You can learn more about the system of equations in brainly.com/question/2115716

#LearnwithBrainly

4 0
3 years ago
Dakota’s parents will leave Norfolk, VA at 7:30 a.m. on Thursday in their personal vehicle. The average speed the vehicle will t
Nutka1998 [239]
He w many miles are they traveling
8 0
3 years ago
Challenge: x(2)+9x+c<br><br>:-D​
kvv77 [185]

Answer:

×(2)+9×+c

2×+9×+c =

11x+c

3 0
3 years ago
Solve this
sesenic [268]

A sandwich store charges a delivery fee to bring lunch to an office.

Delivery cost - D

Meatball sandwich cost  - M

One office pays $40.50 for 5 meatball sandwiches.

40.50 = 5M + D

Another office pays $66.50 for 9 meat ball sandwiches

66.50 = 9M + D

A. How much does each meatball sandwich add to the cost of delivery?

D = 40.50 - 5M = 66.50 - 9M

40.50 - 5M = 66.50 - 9M

9M - 5M = 66.50 - 40.50

4M = 26.00

M = 6.50

B. What is the delivery fee

D = 40.50 - 5M = 40.50 - 5(6.50) = 40.50 - 32.50 = 8.00

Check

66.50 = 9M + D = 9(6.50) + 8 = 58.50 + 8.00 = 66.50

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A dolphin dove 31 meters below the surface of the water to reach a fish. It traveled 16% of the total distance every second.
    12·2 answers
  • What is the parent function of y=5x-2
    14·1 answer
  • Factor out the common factor. 2x4 + 5x3 – 8x –20 (x3 + 4)(–2x – 5) (x3 – 4)(2x + 5) (x3 + 4)(2x + 5)
    14·2 answers
  • The side of a square is 3 cm smaller than one of the sides of a rectangle and 2 cm greater than its other side. Find the side of
    6·1 answer
  • Find the sum of the geometric sequence. 1, one divided by two, one divided by four, one divided by eight, one divided by sixteen
    12·2 answers
  • 98 points!!
    15·2 answers
  • Was marked down $20. The sale price was $40. What was the original price
    5·1 answer
  • Marion is making trail mix for a group camping trip. She buys 3 pounds of granola for $3 per pound and 0.75 pounds of raisins fo
    6·2 answers
  • Felicia walked from her home due north 10 miles, then due east 3 miles. How far was she from home?
    14·1 answer
  • Convert the following numbers to engineering notation. Where applicable, solve and show answer in engineering notation. (8.2 × 1
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!