1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
1 year ago
14

Use the following function rule to find f(0). f(x)= -9 (3)^x f (0 ) =

Mathematics
1 answer:
AlladinOne [14]1 year ago
7 0

Step-by-step explanation:

<u>Substitute f(0) into the function:</u>

f(0) =  - 9(3)^{0}

<u>Include exponent:</u>

f(0) =  - 9(1)

<u>Multiply:</u>

f(0) =  - 9

You might be interested in
Erick’s dog house has an area of 15 feet. What is the perimeter of the house
Inessa [10]
We can assume that Erick’s dog house has a perimeter of 3.75, but then again we don’t know the shape of the doghouse (rectangle, square, etc.). If the doghouse is a square,3.75 on each side (4 sides) because 3.75(4) equals to 15
7 0
2 years ago
How do you solve 8x-7= 3x 9?
gtnhenbr [62]
8x - 7 = 3x + 9
8x - 3x = 9 + 7
5x = 16
x = 16/5 = 3 1/5
3 0
2 years ago
Is the height of 6 and the volume of 96 proportional to the height of 4 and the volume of 64​
____ [38]

Answer:

yes it is and there has to be 20 characters so gonna type random stuff after

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this question
Y_Kistochka [10]

Answer:

2(a - 4) + 5(b + 1) = 8. The result of this equation when solving is a = - 5b/2 + 11/2.

3(a - 1) - 2(b - 2) = -11. The result of this equation when solving is a = 2b/3 - 4.

Step-by-step explanation:

Hope this helps =)

8 0
2 years ago
Gina bought 2.5 pounds of peaches that cost $1.38 per pound at the grocery store. Amy went to the local farmer’s market and purc
patriot [66]
Gina spent $3.45 in total. amy spent $3.43 in total. so gina spent more money and she spent 2 cents more
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Unit rate for $4.95 for 3 tacos
    10·1 answer
  • The biology club has 18 members 3 girls and 15 boys.What is the ratio of girls to boys in the biology club?
    15·1 answer
  • The Mitchells are renting a boat for the day. It costs $100, plus $20 for each hour. They have to pay for a whole hour even if t
    10·1 answer
  • What is 4x + 2(3y - 2x)
    13·1 answer
  • One pound of shrimp costs $6.00. How much does 7/8 pound of shrimp cost?
    6·2 answers
  • Assume that y varies directly with x. If x=5 when y=-8 find x when y=16
    5·2 answers
  • -200 + 121<br> 3<br> (4.5)<br> ugujggjhhgjgjhgjhgjhgjhg
    5·1 answer
  • What is the zero of the linear function graphed below ? (0,5) (2,-5)
    11·1 answer
  • HELP FAST!!! Here are two rectangles. The length and width of one rectangle are 8 and 5. The width of the other rectangle is 5,
    9·1 answer
  • Which box holds more popcorn?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!