Answer:
A 0.2 L water was filled into the bottle from faucet each seconds.
Step-by-step explanation:
Unit rate is defined as the rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.
Given the statement: A 2 liter bottle is filled completely with water from a faucet in 10 seconds.
⇒ In 10 sec a 2L bottle is completely filled with water from a faucet.
Unit rate per second = 
Therefore, 0.2 L water was filled into the bottle each seconds.
Answer:
y = 1/4 x - 1/2
Step-by-step explanation:
Remark
The general equation for a line is y = mx + b
You know that m = 1/4. The problem is what do you do about (2,0)?
Solution
y = 1/4 x + b Let x = 2 when y = 0
0 = 1/4 * 2 + b multiply 2 * 1/4
0 = 1/2 + b Subtract 1/2 from both sides
b = - 1/2
equation y = 1/4 x - 1/2
Graph
Answer:
65 people.
Step-by-step explanation:
We have to work backwards.
We end with 63 people, and at the stop we lost 19 people and gained 17.
; if x = # people at the beginning

There were 65 people on the train to begin with.
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!