Answer:
Step-by-step explanation:
(X+3)(x-2)
3x-2x
X
Answer:
<u>7/8 feet</u>
Step-by-step explanation:
In order to add two frctions you need to make their denominator the same,
3/8 can be kept as it is and we can multiply the top and bottom of 1/2 by 4 in order to ger 4/8. Now it is easier to add together,
3/8 + 4/8= <u>7/8</u>
Balloons are $0.25 per piece, and rolls of crepe paper are $1.15. In result, your answer would be A.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Divide one sample of jumping jacks by each girl by their time to find the unit rate. Then compare unit rates. Recall, a unit rate is the number of jumping jacks done in one minute. Cortney does 15 jumping jacks in 1 minute in the first entry of the table. Mallory does 60 jumping jacks in 5 minutes according to a point on the graph. Divide 60/5=12. She does 12 jumping jacks per minute. Thus Cortney does 3 more per minute.