1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
2 years ago
15

Johns family has $12 to spend after buying tickets to the Aquarium. Parking costs $3 an hour.

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]2 years ago
4 0

Answer:

12×3=36

Answer =$36.00

You might be interested in
A shopkeeper bought some eggs at ¢15 each. Six of them were broken while the rest were sold at ¢20 each. If he made a profit of
zvonat [6]
In the given problem it is already stated that the cost of each eggs is 15 cent. Out the total eggs bought 6 were broken. The rest of the eggs were sold for 20 cents each and the profit made was $4.80.
Cost of the 6 broken eggs = (6 * 0.15)
                                           = 0.9 cents
Let us assume that the number of eggs bought = x
Then we can write the equation as
0.2x - (0.15x - 0.9) = 4.80
0.2x - 0.15x + 0.9 = 4.80
0.05x = 4.80 - 0.9
0.05x = 3.9
x = 3.9/0.05
   = 78
So the number of eggs bought by him is 78
6 0
3 years ago
Resolver:
Dafna1 [17]
Aquí está las respuestas y el trabajo de cada una, si tienes alguna pregunta me envías un mensaje o un comentario

3 0
3 years ago
What polynomial function has the zeros -3,1,5
natka813 [3]

Answer:

x³ - 3 x² - 13 x + 15 = 0

Step-by-step explanation:

Basically you can create three factors like this:

(x+3)(x-1)(x-5)=0

That will each represent one zero.

Work it out and you get x³ - 3 x² - 13 x + 15 = 0

6 0
3 years ago
What does it mean to solve an equation?
Ivanshal [37]
To add, subtract, multiply or divide the number given to get a whole number or an integer
4 0
3 years ago
What error did Lucia make?
Veronika [31]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

She combined 3x and - 9x   incorrectly

  she should have gotten  - 6 x       not  - 12 x

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line that is parallel to y = negative two-thirds x + 4 and that passes through (–2,–2)?
    7·1 answer
  • you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?
    12·2 answers
  • How to turn 4/700 into a decimal
    11·2 answers
  • A volleyball player serves the ball from a height of 6.5 feet above the ground with an initial vertical velocity of 21 feet per
    14·1 answer
  • !HELP! What is the equation for the following absolute-value functions?
    8·1 answer
  • How do I solve for n? 13=n-8
    8·2 answers
  • Can someone please let answer day 17???
    8·1 answer
  • The height of a certain banner is equal to one third of its length. If the banner is 5 ft tall, write the equation that can be u
    11·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • PLEASE HELP IM STUCK
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!