1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
12

The figure shows a circle within a square. Find the circumference of the circle let π = 3.14. ​

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
8 0

The side of the square = 16 in

When a circle is inscribed in a square, the length of each side of the square is equal to the diameter of the circle.

So, the diameter of the circle is equal to 16 in => radius = 8 in

Circumference = 2πr = 2π8 = 16π = 50.24

You might be interested in
Erin purchased cans of soda
posledela

Answer:

23 cents per can of soda

Explained:

$2.30 divided by 10 cans = .23 per can of soda

6 0
3 years ago
Ariana made cookies. She used 3 7/8 cups of flour and 2 1/8 cups of sugar. How much more flour than sugar did Ariana use?
Vika [28.1K]

Answer:

1 6/8 cups of flour

Step-by-step explanation:

Just subtract 2 1/8 from 3 7/8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by using cramers rule : 3x +2y = 1 , x-y = 2​
Hoochie [10]

Answer:

its 3hdnndndjsjshnanajzh z

5 0
3 years ago
Please help me with this
Arturiano [62]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Pls help me understand this topic and help me answer the questions. I will mark the one most best explained branliest answer pls
MatroZZZ [7]

Answer:

Answer of given question are

i.9

ii.2

iii.3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write f(x) in the form (x-k)q(x)+r, given that k=-2. f(x)=3x^4+4x^3-10x^2+15
    5·1 answer
  • (10 points) Person A leaves a $16 tip for a meal that costs $123. Person B leaves a tip of $12 for a meal that costs $89. Who is
    14·1 answer
  • Factor -9z + 12<br><br> A; -3(2z + 4)<br> B: -9(z - 4)<br> C: -9(z + 12)<br> D: -3(3z - 4)
    7·1 answer
  • What is the value of b? You may assume that the ray is tangent to the circle. A) 126 B)63 C)54 D)94
    12·1 answer
  • Consider the function represented by 9x + 3y = 12 with x as the independent variable. How can this function be written using
    7·2 answers
  • What is the remainder of the following division problem
    15·2 answers
  • the health food store wishes to blend peanuts that cost $1.20/ib with raisins that cost $2.10/ib to make 50 pounds of a mixture
    10·1 answer
  • I need to know the answer
    6·1 answer
  • The number of students going to the school field trip reduced from 1000 to 950. What is the percent of change? I will help the f
    14·1 answer
  • Pls help due today just need 9,10 and 11
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!