1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
2 years ago
6

ILL MARK AS BRAIN LEIST!

Mathematics
1 answer:
zheka24 [161]2 years ago
5 0

Answer:

B. 1728 cm²

Step-by-step explanation:

You have to find the area of each side:

Top side: 32*20=640

Bottom side: 16*32=512

Triangle sides: 1/2*12*16=96*2=192

Back side: 12*32=384

add all these up and you get 1728

You might be interested in
Please help this is about be getting a 4/4 in my math class now I have 3/4 I want to get 4/4 please help...
r-ruslan [8.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Select the correct answer.<br> What is the solution to this equation <br><br> (1/4)x+1=32
olga_2 [115]

Answer:

YES

Step-by-step explanation:

6 0
1 year ago
Kiera has $20 in a savings account. The interest rate is 5%
Anuta_ua [19.1K]

Calculation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 5%/100 = 0.05 per year,

then, solving our equation

I = 20 × 0.05 × 2 = 2

I = $ 2.00

The simple interest accumulated

on a principal of $ 20.00

at a rate of 5% per year

for 2 years is $ 2.00.

8 0
2 years ago
Kala purchased a prepaid phone card for $30. Long distance calls cost 9 cents a minute using this card. Kala used her card only
Romashka [77]

Answer:

The call lasted 13 minutes

Step-by-step explanation:

In this question, we are told to find the number of minutes a call lasted.

The initial amount on the card is $30 and after making a phone call just once, the balance went down to $28.83

What was used would be 30 - 28.83 = $1.17 or simply 117 cents

Now these long calls come at a cost of 9 cents per minute and we have a total of 117 cents here; the number of minutes is thus 117/9 = 13

This means Kala spent 13 minutes on the call

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of cereal is 13 ounces. About how many grams is it?
DaniilM [7]

1 ounce = 28.3495 grams

13 x 28.3495 = 368.544 grams

 round answer as needed

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me! Thank you!
    5·1 answer
  • Explain whyyy????????
    9·2 answers
  • 40% of the groups budget was spent on activities. If $64,000 was spent on the activities, what was the full budget? solve with t
    12·1 answer
  • 100 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • (x 4 - 3x 3 + 3x 2 - 3x + 6) (x - 2)
    11·1 answer
  • Find the area. <br> Need help please.
    5·1 answer
  • NEED HELP ASAP
    13·2 answers
  • The volume of a rectangle prism with length 9 meters, width 4 meters, and height 5 meters.
    6·2 answers
  • What is the solution set?<br><br><br>(2, 0)<br><br>(7, 0)<br><br>(0, -2)<br><br>(5, 3)
    8·1 answer
  • 24÷(8-4)×2=<br> A 2<br> B 16<br> C 12<br> D 4
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!