1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
2 years ago
8

Ralph earns $72,000 annually as an architect and is paid semimonthly. Alice also earns $72,000 but she is paid biweekly.

Mathematics
1 answer:
Darya [45]2 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

there are 12 months in a year, and therefore 2×12 = 24 "half-months" and therefore semimonthly payments.

that means each paycheck is

72,000 / 24 = $3,000

there are 52 weeks per year.

that means they're are 52/2 = 26 biweekly periods and therefore payments.

each paycheck is therefore

72,000 / 26 = $2,769.23

so, Alice receives 2 more paychecks (26 to 24) in a year.

the difference between the 2 types of payment is

3000 - 2769.23 = $230.77

You might be interested in
NEED HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vodomira [7]
Y=5/2x-20
There’s answer
6 0
3 years ago
-6 - 3(2x + 4) = 18what’s the answer
Brrunno [24]

Answer:

x=-6

Step-by-step explanation:

-6-3\left(2x+4\right)=18

Add 6 to both sides:

-6-3\left(2x+4\right)+6=18+6

-3\left(2x+4\right)=24

Divide both sides by -3:

\frac{-3\left(2x+4\right)}{-3}=\frac{24}{-3}

2x+4=-8

Subtract 4 from both sides:

2x+4-4=-8-4

2x=-12

Divide both sides by 2:

\frac{2x}{2}=\frac{-12}{2}

x=-6

7 0
3 years ago
In the adjoining figure cross out dissimilar one and represent the set formed by following method​
Over [174]

Answer:

cross out 4

Step-by-step explanation:

explanation

3 0
1 year ago
To continue our talks of unit conversions I found this 160 square meter townhouse in Italy that is being sold for 157,000 Euros.
podryga [215]
Answers:
1.)529.934 sq feet
2.) $185,260
3.)(usd) $349.59 per square foot
Explanation:
1.) 1 meter is 3ft and 3.37 inches. All you have to do is multiply that by 160
2.)one euro is worth 1.18 usd, so all you have to do is multiply the amount of euros (157,000) by 1.18
3.) this uses a combination of what we have gotten. You have to divide the total price in usd (185,260) by the amount of square feet there are (529.934)
7 0
2 years ago
a tree was used for penn the pencil maker's new pencil. if the tree was cut up into 7 pieces of the same size that were each 3 m
VashaNatasha [74]
The tree was 21 meters tall
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me to figure out this question. Thanks
    13·1 answer
  • Which equation is y=5?<br><br><br> 1<br><br><br> 2<br><br><br> 3<br><br><br> 4
    12·2 answers
  • The area of Taylor’s square bedroom is 256 feet squared, what is the length of any side wall in his bedroom?
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    8·2 answers
  • How long would you need to keep $775 in an account that pays 3% simple interest to earn $93 interest?
    11·1 answer
  • Brainliest if correct
    5·2 answers
  • Qgg-jvzi-etu join this on Go*ogle meet​
    14·2 answers
  • The volume of a cube is 365cm3.<br> Work out the length of its side rounded to 1 DP.
    8·2 answers
  • Looking for more friends(whats 2+2)<br> plz dont report
    5·2 answers
  • Answer please !?? !!!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!