1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitrij [34]
2 years ago
6

Determine whether the graph represents a linear or nonlinear function. Explain.The graph represents a

Mathematics
1 answer:
docker41 [41]2 years ago
8 0

Answer:

The graph represents a nonlinear function, because the graph isn't a line.

Reason: A linear function is a graph with a straight line, in this case the graph isn't straight, so it is nonlinear function.

You might be interested in
Please help!
dezoksy [38]

Answer:

Answer 3 (-6x-2y=12)

Step-by-step explanation: Turn to slope form to check

First- Add the 6x from both sides

-2y=6x+12

Second- Divide by two on both sides

y= -3x-6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bowl has only red, green, and purple grapes. The probability of picking a red grape out of the bowl, eating it, and then picki
Xelga [282]

The probability of picking a green grape is 1/2.

<h3>What is probability?</h3>

Probability is the occurence of likely events. It is the area of mathematics that deals with numerical estimates of the likelihood that an event will occur or that a statement is true. An event's probability is a number between 0 and 1.

Since the probability of picking a red grape out of the bowl, eating it, and then picking a green grape out of the bowl is 1/8 and probability of picking just a red grape is 1/4 .

The probability of green grape will be the division. This will be:

= P(R and G) / P(R)

= 1/8 ÷ 1/4

= 1/8 × 4/1

= 1/2

The probability is 1/2.

Learn more about probability on:

brainly.com/question/24756209

#SPJ1

8 0
10 months ago
4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
Anon25 [30]

Answer:

144 and 18

Step-by-step explanation:

18 ×24=432÷3=144

7 0
2 years ago
Somebody please help me with this question!​
marta [7]

Answers:

P(A) = 7/12

P(B) = 1/2

=====================================================

Explanation:

To see how I calculated P(A), check out this link to this very similar question

brainly.com/question/27669586

--------------------

Now to calculate P(B)

If a number is divisible by 2, then the number is a multiple of 2.

In other words, the number is even.

Counting through the values in the table, you should find that there are 18 sums that are even (2, 4, 6, 8, 10 and 12). Refer to the dice chart below.

Here's a further breakdown

  • 1 copy of "2"
  • 3 copies of "4"
  • 5 copies of "6"
  • 5 copies of "8"
  • 3 copies of "10"
  • 1 copy of 12

Side note: We have nice symmetry going on.

There are 1+3+5+5+3+1 = 18 values total that are even numbers. The other half are odd numbers of course.

P(B) = 18/36 = (1*18)/(2*18) = 1/2

3 0
2 years ago
Plums cost $0.77 per pound Mangoes cost $1.32 per pound Write an expression that can be used to find the cost of buying p pounds
marissa [1.9K]

Answer:

The graphs below show the cost y of buying x pounds of fruit. One graph shows the cost of buying x pounds of peaches, and the other shows the cost of buying x pounds of plums.

Which kind of fruit costs more per pound? Explain.

Bananas cost less per pound than peaches or plums. Draw a line alongside the other graphs that might represent the cost y of buying x pounds of bananas.

IM Commentary

This task allows students to reason about the relative costs per pound of the two fruits without actually knowing what the costs are. Students who find this difficult may add a scale to the graph and reason about the meanings of the ordered pairs. Comparing the two approaches in a class discussion can be a profitable way to help students make sense of slope.

Solutions

Solution: Slope as Unit Rate

The graph that represents the cost of x pounds of peaches is steeper, so it must have a larger slope. The slope can be interpreted as the unit rate; in this case it tells you the cost of a single pound of fruit.

Since the slope for the peach graph is greater than the slope of the plum graph, the cost of a pound of peaches is greater than the cost of a pound of plums.

For b, students should realize that the cost per pound of bananas will be represented by a slope that is less than either of the other two, and draw a line through the origin labeled "Bananas" and lying below both of the other graphs.

Solution: Adding a scale to the graph

Students who prefer to work with specific numbers can approach this problem by sketching in a scale on the x-axis and y-axis. For example, if they decided that a pound of peaches might cost a dollar, then they might plot the point (1,1) on the line labeled "Peaches", then fill out the rest of the scale accordingly. They could then read off the cost of a pound of plums and see that it is less than for peaches.

For the second question, they could choose any price per pound b for bananas that is less than the one they read off for plums, and then draw a line from the origin through the point (b, 1), and label it "Bananas".

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Is this the correct answer
    8·2 answers
  • Please help I don't know how to do this
    12·2 answers
  • Find the following Key Features of the Graph. Please submit a picture of your work or a
    10·1 answer
  • Prove that (secx-tanx) = 1-sinx/1+sinx
    11·1 answer
  • Solve the equation 1.2x = 5.16 for x.<br><br> x =
    5·2 answers
  • Jennifer sells cosmetics. Her commission is 30 percent of the selling price of every item she
    14·1 answer
  • Find the missing length of the triangle<br><br><br> HELP!
    7·1 answer
  • If 50 grams of a radioactive substance decomposed to 42 grams in 2 years, then, to the nearest gram, the amount left after 5 yea
    5·1 answer
  • Find the value for the side marked below.
    11·1 answer
  • 5. The points (4, 1) and (x,-6) lie on the same line. If the slope of the line is 1, what is the value of
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!