1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
2 years ago
10

Can I have help with the problem in the picture pls​

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]2 years ago
8 0
A is the correct answer !
You might be interested in
Randy has two 28.pound blocks of ice for his snow cone stand. if each snow cone.⅔ requires; Pound to ice, how many snow cones ca
Drupady [299]

Answer:

Randy can make 42 snow cones.

Step-by-step explanation:

28 divided by 2/3 = 42.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
melisa1 [442]
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19 

Hope this helps! :)
3 0
2 years ago
Please help me no one will answer my question. Please it’s my last one and I don’t understand it.
Sindrei [870]
C, the interquartile range
3 0
3 years ago
Solve for b. ab + c = d b = b = a + b =
AysviL [449]

Answer:

b. ab + c = d b = a + c/d b = a/(c - d) b = (d - c)/a

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Which table has a constant of proportionality between y and x of 12?
konstantin123 [22]

Answer:

Table A

Step-by-step explanation:

If you do delta method (Change in y and x)

For example, 120-24

______ = 96/8

10-2

Then you divide both the numerator and denominator by the denominator (which is 8) and that gets us to 12 as our answer. Do the same method for all of the numbers in table A.

Ps: I hope that I was helpful, and you are welcome.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent
    10·1 answer
  • If Bob paid $41.44 for 14 gallons what is the price of gas per gallon
    14·1 answer
  • In Mr. Harold's class there are 12 students. They each have 5 pencils. Some of the students, s, each lost 2 pencils. Now, the st
    6·1 answer
  • Joey has a beach ball with a radius of 20 cm. What volume of air will it hold when fully inflated? [Round to nearest tenth.]
    11·2 answers
  • Mai is playing a game of chance in which she rolls a number cube with sides numbered from 1 to 6. The number cube is fair, so a
    12·1 answer
  • Pls help. Find the surface area of the solid. Round to the nearest tenth if necessary
    10·1 answer
  • Please help and explain :)
    9·1 answer
  • A season has 81 home games. If you
    6·1 answer
  • Best answer gets Brainliest!!!<br> CHOOSE 3!
    9·1 answer
  • PLEASE I REALLY NEED THISS
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!