1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
2 years ago
12

It costs the Quality company $.14 per mile to run its van. On Monday the van traveled 87.6 miles. How much did it cost to run th

e van that day
Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]2 years ago
7 0

Answer:

12.264

Step-by-step explanation:

* per would be saying the number of miles the van is running that day

.14 x 87.6

= 12.264

You might be interested in
Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
Rudik [331]

Answer:

..............................

7 0
2 years ago
What is the solution to 4x + 2 = 6(-2x - 5) ?
exis [7]

Answer:

x= -2

Step-by-step explanation:

4x + 2 = 6(-2x - 5)

Distribute

4x+2 = -12x-30

Add 12x to each side

4x+2+12x = -12x-30+12x

16x+2 = -30

Subtract 2 from each side

16x+2-2=-30-2

16x = -32

Divide by 16

16x/16x = -32/16

x = -2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A scatter plot was constructed and a line of best fit was drawn, 25x 80. What is the equation of this best line of fit?
Tcecarenko [31]

Answer:

y = 5x + 25

Explaination:

To get the equation of a line, first get the slope of the line.


Slope = (change in y)/(change in x)


          = (60-30)/(7-1)


          = 30/6


            = 5


Now use one point in the line (4,45) and a general point (x,y).


Slope = (change in y)/(change in x)


    5 = (y - 45)/(x - 4)


    5(x - 4) = (y - 45)


  5x - 20 = y - 45


y = 5x -20 + 45





7 0
3 years ago
Mrs. Hancock sometimes makes her melon salad for special events. When she made it a couple months ago, she used 1 kilogram of ho
soldier1979 [14.2K]

Answer:2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
the cost in dollars of a one day car rental is given by C=25+0.15x where x is the number of miles driven
AveGali [126]
What do you want? It isn't a question but a statement
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Subtract.<br> −1 1/3 − 1/6
    8·2 answers
  • Help please show your work also ! Btw 9 is 8/10 x 16..
    10·1 answer
  • You send a beam of light from a material with index of refraction 1.25 1.25 into an unknown material. In order to help identify
    14·1 answer
  • Distributive property of 4(x-2+y)
    7·2 answers
  • What is 12000*609 ?
    13·1 answer
  • Help please urgently:
    10·1 answer
  • Please answer see the image 30 points!
    6·1 answer
  • Jackie is opening up her pool for the summer. The pool can hold a capacity of 72 quarts of water. How many gallons can the batht
    9·1 answer
  • NI LINKS OR ELSE YOU'LL BE REPORTED! Please give me the correct answer.Only answer if you're very good at Math.
    15·1 answer
  • 4. Does the graph represent a<br> function? Explain.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!