1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
2 years ago
8

I am trying Find the surface area of a prism or cube and it only has 3.5​

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]2 years ago
4 0
Surface Area of Cube = width^2 * 6 (sides of the cube)

Therefore, (3.5)^2 * 6 =

73.5 [whatever units]^2
You might be interested in
alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
Step2247 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x+6=12

-6. -6

3x=6

Divid three by both sides.

X=2

Each penicillin cost 2 dollars

6 0
3 years ago
In an arithmetic sequence, t4 + t5 + t6 = 300, and t15 +t16+ t17 = 201. Find t18.
stiks02 [169]
In an arithmetic sequence:
Tn=t₁+(n-1)d

t₄=t₁+(4-1)d=t₁+3d
t₅=t₁+(5-1)d=t₁+4d
t₆=t₁+(6-1)d=t₁+5d

t₄+t₅+t₆=(t₁+3d) +(t₁+4d)+(t₁+5d)=3t₁+12d

Therefore:
3t₁+12d=300    (1)


t₁₅=t₁+(15-1)d=t₁+14d
t₁₆=t₁+(16-1)d=t₁+15d
t₁₇=t₁+(17-1)d=t₁+16d

t₁₅+t₁₆+t₁₇=(t₁+14d)+(t₁+15d)+(t₁+16d)=3t₁+45d

Therefore:
3t₁+45d=201    (2)

With the equations (1) and (2) we make an system of equations:

3t₁+12d=300
3t₁+45d=201

we can solve this system of equations by reduction method.

  3t₁+12d=300
-(3t₁+45d=201)
-----------------------------
       -33d=99      ⇒d=99/-33=-3

3t₁+12d=300
3t₁+12(-3)=300
3t₁-36=300
3t₁=300+36
3t₁=336
t₁=336/3
t₁=112

Threfore:

Tn=112+(n-1)(-3)
Tn=112-3n+3
Tn=115-3n

Now, we calculate T₁₈:

T₁₈=115-3(18)=115-54=61

Answer: T₁₈=61




5 0
3 years ago
Solve the inequality.
lana66690 [7]

Answer:

m \geqslant  \frac{3}{4}

5 0
2 years ago
A one-topping pizza costs $15.00. Each additional topping costs $1.25. Let x be the number of additional toppings. You have $20
pantera1 [17]
So,

Our total will be equal to 20.  If we want 1 additional topping, we will have an additional $1.25.  <span>If we want 2 additional toppings, we will have an additional $2.50.  So we can just multiply the number of additional toppings by 1.25 to get the additional amount.

1.25x

However, you will have already spent $15.

1.25x + 15 = 20

This is option B.

P.S. You will be able to put exactly 4 additional toppings.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation can be used to determine the value of x?​
SSSSS [86.1K]

Answer:

choice 1) 2x + 40 = 180

Step-by-step explanation:

(x + 10) + (x + 30) = 180

2x+ 40 = 180

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 10 hundreds in standard form
    10·2 answers
  • Plz help test review due tommorow i need answers! Tell me how you got the answer plz!
    15·1 answer
  • I need help on this problem pleaseee
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP!!
    8·1 answer
  • What is 11/12 - 4/6 equal to
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 14 x 14? <br><br> 2^2 <br> 2^14 <br> 14^2<br> 14^14
    8·1 answer
  • Which is the same as dividing a number by 10?
    13·2 answers
  • Evaluet 2-(4-x) when x=-5​
    7·1 answer
  • A farmer's silo is the shape of a cylinder with a hemisphere as the roof. If the height of the silo is 101 feet and the radius o
    9·1 answer
  • An inspector inspects a shipment of medications to determine the efficacy in terms of the proportion p in the shipment that fail
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!