1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
2 years ago
13

Round to the nearest tenth, (need work of trig) pleas

Mathematics
1 answer:
ICE Princess25 [194]2 years ago
8 0
This is how my teacher taught me hopefully it's the same way for yoy

You might be interested in
What is the coefficient of the second term of the expressions 3x⁴ + x²?
Paraphin [41]

Answer:

the coefficient is 1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The area of a rectangle is 44m2. Work out the missing length x.
Shalnov [3]

Answer:

Your answer is

How to determine length without width or other things.

11*4,,,

22*2

Want more answer then follow me, like and MARK MY ANSWER AS BRAINLIST ANSWER.

I need that urgently.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Danielle estimates that she will spend $250 on new summer clothes. She actually spent $350. What is the percent error? Round to
lesya [120]

Answer:

%28.57 (14285714286)

Step-by-step explanation:

Divid To get decimal (percent right)

250/350= 0.714285714285714

Subtract from 1 to get decimal (Percent wrong)

1.0 - 0.714285714285714= 0.285714285714286

Move over decimal to placements to the right to convert to percent

%28.5714285714286

Round

%28.57

8 0
2 years ago
Help please ?? It's easy.
irina1246 [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
For lunch with her friend, Kristionna is purchasing several side items that cost a total of $18, plus 2 sandwiches. The total co
never [62]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

thee equation they give us is 2x + 18 = 32. Our goal is to isolate x.

First, subtract 18 from both sides to eliminate it.

2x + 18 = 32 ---> 2x + 18 - 18 = 32 - 18 ----> 2x = 14

Next, separate the 2 from the x by dividing it from both sides:

2x = 14 ----> 2x/2 = 14/2 ----> x = 7

By solving this equation, we find that x, or one sandwich, costs $7.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
    6·2 answers
  • What is the algebraic expression for the following word phrase: the quotient of j and 8
    9·2 answers
  • How do I prove that 2 cot 2x = cot x-tan x?
    8·1 answer
  • Which pair of segments in the figures below are congruent?<br><br>​
    6·1 answer
  • If r = 3 units and x = 11 units,then what is the volume of the cylinder?
    9·1 answer
  • COMPLETE<br> The equation X-9=0 has how many <br> real solution(s).
    7·1 answer
  • A bee flew 840 \text{ cm}840 cm840, space, c, m and landed on a flower to collect some pollen. Then the bee flew another 330 \te
    13·1 answer
  • WILL GIVE 50+ POINTS!<br> Which is the graph of the linear equation 3x – 4y = –12?
    11·2 answers
  • Pls help.
    10·2 answers
  • 16 times 99 Thank you for helping! :D
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!