1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
14

One tank is filling at a rate of 5/8 gallon per 7/10 hour. A second tank is filling at a rate of 5/9 gallon per 2/3 hour. Which

tank is filling faster? WHY?
WHY IS THIS SO CONFUSING?

Mathematics
2 answers:
Artyom0805 [142]3 years ago
8 0
First tank because the other filling at 5/9 gallon for 20mins compared to the first tank filling at 5/8 gallon for 8mins
forsale [732]3 years ago
4 0
Answer is in the attachment below.

You might be interested in
21r-7-r+5=-52 solve for r
malfutka [58]

Answer:

r = - 2.5

r=-2\frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

21r - 7 - r + 5 = - 52

20r - 2 = - 52

20r - 2 + 2 = - 52 + 2

20r = - 50

20r ÷ 20 = - 50 ÷ 20

r = - 2.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is each line parallel, perpendicular, or neither parallel nor perpendicular to a line whose slope is 2/5?
Gnesinka [82]
Parallel: line p with slope 2/5
Perpendicular: line n with slope -5/2
the other two would be neither.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
glenn needs 20 minutes to clean his room. if his little sister veronika pulls things out while he is cleaning, it takes 60 minut
mihalych1998 [28]
The answer is 50 minutes
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME ASAP ITS DUE AT MIDNIGHT AND I DONT HAVE A LOT OF TIME
Ne4ueva [31]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your broker charges you 2.5% commission on the market value of bonds you buy or sell. If you wish to buy a par value $1,000 bond
Sauron [17]
B. $21.67 is the answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 34 669 to the nearest thousand
    14·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • A store sold two pots and one flower for a total of nine dollars. The next day, the store sold one pot and three flowers for a t
    6·1 answer
  • Omar's dog, Harry, is a Golden Retriever and weighs 30 pounds. How much is Harry's weight in Kilograms? Show all work
    15·1 answer
  • Need help ASAP. WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • Please help me with this math question
    11·1 answer
  • before unlimited talk and text, bonnie used to pay $40 per month for her cell service, plus $0.10 for each text message she sen.
    14·1 answer
  • Anyone know this? Ill give brainliest if right pls help ^^!!!
    14·2 answers
  • If you have 100$ and then lose 25$ ,what is the percent change
    9·1 answer
  • A person is flying a kite to the full extend of its 200-ft-string.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!