1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
12

PLEASE HELP IM RUNNING OUT OF TIME

Mathematics
1 answer:
dolphi86 [110]3 years ago
5 0

Answer:

the answer is 160 that the answer

You might be interested in
Mr. Kershner is a school nurse. He uses, on average, 24 self-adhesive bandages during each spring month: March, April, and May.
Furkat [3]

Answer:

168

Step-by-step explanation:

24 times 3 is 72 then also 24 times 4 is 96 add that and get 168

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you could please help ASAP it would be greatly appreciated!
klemol [59]

Answer:

A. 20

Step-by-step explanation:

because she has twice as many and if you have twice as many then you'll have 40 so 40+20=60

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
ZE is the angle bisector of AngleYEX and the perpendicular bisector of Line segment G F. Line segment G X is the angle bisector
frozen [14]

Answer:

Point A is the center of the circle that passes through points E, F, and G and the center of the circle that passes through points X, Y, and Z.

Step-by-step explanation:

A is the intersection of angle bisectors, so is the incenter of triangle EFG. It is also the intersection of the perpendicular bisectors of the sides of triangle EFG, so is the circumcenter.

The altitudes at X, Y, and Z are perpendicular to sides EF, EG, and FG, and pass through the incenter, so X, Y, Z are points on the incircle.

A is the center of circles through E, F, and G, and through X, Y, and Z.

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Give me example of a unit rate used in real life
lana66690 [7]

Before you begin this lesson, please print the accompanying document, Unit Rates in Everyday Life].

Have you ever been at the grocery store and stood, staring, at two different sizes of the same item wondering which one is the better deal? If so, you are not alone. A UNIT RATE could help you out when this happens and make your purchasing decision an easy one.

In this lesson, you will learn what UNIT RATES are and how to apply them in everyday comparison situations. Click the links below and complete the appropriate sections of the Unit Rates handout.

[Note: The links below were created using the Livescribe Pulse Smartpen. If you have never watched Livescribe media before, take a few minutes to watch this very brief Livescribe orientation]

<span>What is a UNIT RATE – definitionView some examples of Unit RatesSee a process to compute Unit Rates</span>
3 0
3 years ago
The price of parking for 2 hours or less at the airport is increasing
fredd [130]

Answer:

it increased 50%

Step-by-step explanation:

5 / 2.5 = 2

100 / 2 = 50%

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help? &gt;K12&lt;
    15·1 answer
  • How do u turn 2.15 to a fraction
    8·2 answers
  • Air is being pumped into a spherical balloon so that its volume increases at a rate of 150 cm3/s. How fast is the radius of the
    5·1 answer
  • How many solutions does the system x + y = 3 and 2x + 2y = 5 have?
    9·2 answers
  • PLZ HELP!!! I NEED THIS ANSWER FAST!<br> thank you :)
    8·2 answers
  • Find the value of x in the triangle shown below.<br><br> X=____<br><br> Please help!!
    14·2 answers
  • Find the unknown angle​
    14·1 answer
  • Plz answer..........
    5·2 answers
  • Madelyn takes 8 quizzes each week. Is the total number of quizzes Madelyn takes
    12·1 answer
  • Find the domain in the following <br> Y=2x+5
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!