1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
5

The average cost of 3 books 3:2:5 is $50. How much does each book cost?

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

We have to find what one share is

we have 3 shares + 2 shares + 5 shares

so he have a total of 10 shares

next, we divide 50 by total shares to get what one share is

50 ÷ 10 = 5

5 is one share

fins what each is

for 3

3 shares so 3 fives

3 × 5 = 15

for 2

2 shares so 2 fives

2 × 5 = 10

and for 5

can you work it out and leave in the comments i will say if it is correct

You might be interested in
85% of all cars sold in chicago are some color other than black. if three hundred black cars were sold in chicago, how many cars
hram777 [196]
Of 85% of cars sold where not black then 100-85% where black = 15%
let the number of cars sold be y
then 15%*y=300
y= 300 divided by 15%
= (300*100)/15
=2000
therefore 2000 cars were sold
7 0
3 years ago
can someone please help me with question 1? I will give brainliest to first answer! Thank you so much! I really appreciate anyon
Goryan [66]

Answer:

49 in the first box and 7 in the second one

25 in the 3rd box and 5 in the 4th

8 0
3 years ago
71 is 25% of what number?
In-s [12.5K]
71 * 4 = 284

The answer is 284
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the explicit formula for this sequence?
dmitriy555 [2]

i beilive this is unknown

8 0
2 years ago
Plz and thank you I need help
suter [353]

Answer:

ummm there is nothing

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to find the missing side of this triangle
    10·1 answer
  • A washer and dryer costa total of $1160. The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each item
    6·2 answers
  • The graph of a proportional relationship passes through (12, 16)<br> and (1, y)<br> . Find y
    6·2 answers
  • A group of people were given a personality test to determine if they were Type A or Type B. The results are shown in the table b
    5·1 answer
  • I am a multiple of 30 if you round me to the nearest hundred you get 400 what number could I be?
    9·2 answers
  • State the set of multiples of 14 <br>between 7 and 84 inclusive​
    11·1 answer
  • Randy can buy 6 gallons of gas for $18 or 7 gallons of gas for $21. How much do you think he would pay for 8 gallons of gas?
    7·2 answers
  • Help,anyone can help me do quetion,I will mark brainlest.​
    14·2 answers
  • You are selling tickets to your class play. You have sold 70 tickets, at a constant cost per ticket, and raised $840
    9·1 answer
  • A principal of $2400 is invested at 7.25% Interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 13 years?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!