1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
2 years ago
5

Please can someone answer this for me?

Mathematics
1 answer:
soldier1979 [14.2K]2 years ago
6 0

Answer:

1.

$.33

$3

2.

all the answers can be found when the rate is known which is

grapes are sold at $3 per pound

Step-by-step explanation:

$6 ÷ 2 pounds = $3 per 1 pound

this means 1 pound of grapes is $3

next row

1 ÷ 3 = $.33

3rd row

1 multiplied by 3 = $3

2.

all the answers can be found when the rate is known which is

grapes are sold at $3 per pound

You might be interested in
I need help ASAP giving brainliest!!
Olin [163]

Answer:

<em>isosce</em><em>les</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>right</em>

<em>I'm not sure</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression for this phrase.<br> 2. A third of a number n
Leona [35]
A third of a number n 

= \frac{1}{3} * n =  \frac{1}{3} n =  \frac{n}{3}
5 0
3 years ago
A farmer has 5 times as many cows as horses.
Assoli18 [71]

Answer:

The correct answer is !40 cows and 28 Horses

Step-by-step explanation:

h+5h=168

6h=168

h=168/6

h=28 horses.

5*28=140 cows.

Proof:

28=140=168

168=168

7 0
3 years ago
What is the measure of an angle if it is 260 degrees less than six times its own complement?
poizon [28]

Answer:

40 degrees

Step-by-step explanation:

Complementary angles have a sum of 90.

y = 90 - x

The angle is 260 degrees less than six times its complement.

y = 6x - 260

90 - x = 6x - 260

350 - x = 6x

350 = 7x

50 = x

This is the measure of the complement.

y = 90 - x

y = 90 - 50

y = 40

This is the measure of the first angle.

7 0
3 years ago
Assignment: Wed : Finding Unit Rates (7.RP.1, 7. RP.2, 7.RP.2a
spayn [35]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mrs. Patel went shopping with $120. She spent 12% of the money on meat, and 25% on vegetables. How much money did she leave left
    5·1 answer
  • Add the given number in the indicated base 23 four + 33four<br><br><br><br> Please help
    10·2 answers
  • Given the following geometric sequence, find the common ratio: {16, 64, 256, ...}.
    11·2 answers
  • Ellen sells $790 wore them of clothes and earns &amp;39.50 in commission. What is the commission rate?
    5·1 answer
  • Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
    10·1 answer
  • 1
    7·1 answer
  • Comparing observations from different populations: The heights of adult men in America are normally distributed, with a mean of
    9·1 answer
  • H3LP HELP PLZ...... . . . ..
    10·1 answer
  • How many ways can a president, vice president, and secretary be selected from a class of 30 students? a. 90 b. 2,068 c. 4,060 d.
    10·1 answer
  • Factor: 2n2 - 11n + 15
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!