1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
5

Jack Thomas has an ice cream cone with 280 calories. How long would it take him to burn off the calories by:

Mathematics
2 answers:
mariarad [96]3 years ago
7 0
Well, it depends on what he's doing. Is he walking, jogging, or running? If he walked at a normal pace for an hour he would burn 415calories.
k0ka [10]3 years ago
6 0

Jack Thomas has an ice cream cone with 280 calories. How long would it take him to burn off the calories by:

running (5mph) –  <em>30</em> minutes

walking (3mph) – <em>70</em> minutes

taking a nap –  <em>1 </em>minutes

Answer:

<em>23+70+1=326</em>

You might be interested in
Help please, you smart peoples ;-; Will give brainliest!
Norma-Jean [14]

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Identify tan P as a fraction and as a decimal rounded to the nearest hundredth. HELP PLEASE!!
irakobra [83]

tangent=\dfrac{opposite}{adjacent}

We have:

opposite=8.5\\adjacent=16

Substitute:

\large\boxed{\tan P=\dfrac{8.5}{16}\approx0.53}

8 0
3 years ago
From 56 people to 63 people
kramer

Answer:

uhh 7 people joined?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
P- 24/n = 30/100<br><br> What’s N?<br><br> Z- n/4 = 18/72<br><br> What’s N?
Vilka [71]

Answer:

Z: n = 1 P: n =80

Step-by-step explanation:

cross multiple what you can and divide it by the last number left to find n

8 0
3 years ago
Which statement best describes the solution to the equation below ?
SIZIF [17.4K]
Im going to say option 1
8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is greater 16.5 or 16.52
    6·2 answers
  • You buy shrimp at the market. The shrimp cost $34.99 for two 2.5-pound bags. What is the unit rate of the shrimp in dollars per
    7·2 answers
  • 9. Ben drinks tea at a relatively quick rate. He drinks 1/2 liter of tea every 2/3 of an
    12·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS AS SOON AS POSSIBLE
    9·1 answer
  • MAJORR HELP!
    6·1 answer
  • GIVING BRANLIEST
    7·2 answers
  • A set of test scores is normally distributed with a mean of 78 and a standard deviation of 4.5. Dwayne scored 87 on the test. Wh
    6·2 answers
  • 6(3g2-9)<br><br> What is the answer to this question
    14·2 answers
  • Help
    14·1 answer
  • Urgent giving Brainliest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!