1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KIM [24]
2 years ago
7

Last week, Latoya drove 259 miles. This week, she drove k miles. Using k, write an expression for the total number of miles she

drove in the two weeks.
Mathematics
1 answer:
swat322 years ago
3 0

Answer:

259+k=x

Step-by-step explanation:

x= total number of miles

You might be interested in
Multiple choice please answer
QveST [7]

Answer:

3/5

Step-by-step explanation:

cosine is adjacent/hypotenuse

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom's total payment for his loan was $10,368.
g100num [7]

Answer:

$216

Step-by-step explanation:

This question does not involve interest, so all we need to do is to divide the  total of payments ($10,368) by the number of payments (48):

$10,368

--------------- = $216/month

      48

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
This really doesn't have to do with school or anything but I just wanted to ask, How are you today or how do you feel?
antiseptic1488 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

I'm doing great. Helping as much people as i can on here today. wbu?

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer no trolls
satela [25.4K]

Answer:

\Huge\boxed{D.14.6}

Step-by-step explanation:

Hello There!

We can solve for x using trigonometry

More specifically the law of sines

In the image you can see that a side length divided by sin(its opposite angle) is equal to another side length divided by sin(its opposite angle)

so to find x we use this equation

\frac{x}{sin59} =\frac{17}{sin90}

step 1 multiply each side by sin 59

now we have

x=\frac{17sin59}{sin90}\\x = 14.6

so we can conclude that x = 14.6

7 0
2 years ago
Help ASAP only if you know the answer no spam or I will report
Semenov [28]
I know I know I know
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • What is ​ BC ​?<br><br> Enter your answer in the box.
    9·2 answers
  • Please help, i need to pass ​
    9·1 answer
  • How do I solve this PLZ FOR 10 POINTS???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    7·1 answer
  • At a glass vase factory, 2 out of the last 12 vases produced were chipped. Considering this
    10·1 answer
  • 18% of 92 rounded to the nearest tenth is 16.6.<br><br> True<br> False
    12·1 answer
  • Write equations as sentence 9+x=10​
    12·2 answers
  • My finals are tomorrow and i need to sleep soon, any answer would be appreciated, and i REALLY REALLY need explanations with the
    11·2 answers
  • Select the correct symbol.<br><br> 0.88 ? 0.178<br> A.
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER DON'T SEND A RANDOM LINK BRAINLIEST
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!