-2,-3
-3, -4
-4, -5
you are showing the line of growth in the graph.
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
A = L * W = 75 so L = 75/W Cost = 4W + 8(2L + W) = 4W + 16L + 8W = 12W + 16L = 12W + 1200/W C' = (12(W^2 - 100))/(W^2) = (12(W-10)(W+10))/(W^2) so W = 10 then L = 7.5
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Plug in and see.
Check A: Lets plug in (0,3) into y<2/3 x+2.
3<2/3 (0)+2
3<2 is not true so not A
Check C: Lets plug in (3,5) into y<2/3 x+2.
5<2/3 (3)+2
5<2+2
5<4 is not true so not C
Check B: Lets plug in (-3,1) into y<2/3 x+2.
1<2/3 (-3)+2
1<0 is not true so not B
Check D: Lets plug in (1,2) into y<2/3 x+2.
2<2/3 (1)+2
2<2/3+2 is true so D