1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
1 year ago
14

You bought 8 movie tickets for $x each. You spent a total of $42 at the movies.

Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]1 year ago
3 0
8 divided by 42 = 5.25 which means you spent $5.25 on each ticket
You might be interested in
30 POINTS PLEASE HELP!!
Sedbober [7]

A polynomial p is graphed. What could be the equation of p?

3 0
3 years ago
P•3 then add 1/6 of the amount
Black_prince [1.1K]
3*P + (1/6%* 3p)=

Thats the formula

basically its: 3 * p + 1/6 of 3p



6 0
3 years ago
Solve for x and explain the steps:<br> 3x-6=4(2-3x)-8x
mote1985 [20]

Answer: x = 14/23

Step-by-step explanation:

3x-6=4(2-3x)-8x

3x-6=8-12x-8x --> Expand 4(2-3x)

3x-6=8-20x --> Collect like terms

3x-6+6=8-20x+6 --> Add 6 to both sides, to remove it from the right side

3x=-20x+14

3x+20x=-20x+14+20x --> Add 20x to both sides, to remove it from the left side

23x=14

\frac{23x}{23}=\frac{14}{23} --> Divide both sides by 23

x = 14/23

7 0
2 years ago
A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spen
Amanda [17]

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Step-by-step explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

3 0
3 years ago
The graph of a function g is shown please find the following g(10)
Rama09 [41]

Check the picture below.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A tetherball is swinging in a horizontal circle around a pole attached with a 1.2m long massless rope. it makes an angle of 40 d
    6·1 answer
  • (3×10)×8= <br>which property is being used on this equation
    6·2 answers
  • Asap
    10·1 answer
  • I need help with this math test question.
    8·1 answer
  • Which binomials are a difference of squares?
    12·1 answer
  • Divide the sum of 8/7 and-3/14 by their difference
    11·1 answer
  • Tom graphed the points A(2,-1) and B(3,4) on a coordinate plane.
    7·1 answer
  • Need help? Step by step solving?
    8·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (4,−7) and has a slope of -1/2?
    5·2 answers
  • What’s the correct answer for this?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!