1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
2 years ago
7

Please find α/beta. EXPLAIN all the steps and use a trigonometric function.(give the value, explain and show all steps with a se

ntence for brainiest) ty

Mathematics
1 answer:
Andreyy892 years ago
6 0

Answer: I don't know

Step-by-step explanation:  Use the fact that 180° is equivalent to \pi  radians as a conversion factor: 1=\frac{\pi \, \text{rad}}{180^{\circ}}=\frac{180^{\circ}}{\pi \, \text{rad}}.

225^{\circ}=225^{\circ}·\frac{\pi }{180^{\circ}}=\frac{5\pi }{4} rad

\frac{5\pi }{3} rad = \frac{5\pi }{3}·\frac{180^{\circ}}{\pi }=300^{\circ}

I know this is probably not right sorry if I wasted your time cause my friend told me this.

You might be interested in
What is 0.2 in the 2 <br> keep going as a fraction
ollegr [7]
It is 2/10 for tour question
8 0
3 years ago
Evaluate. X/4-y^2 + 3 1/4 x= if 12 and y=3
Varvara68 [4.7K]

Answer:

− 17/4  or −4.25

hope it helps

7 0
3 years ago
4.6 &gt; x + 3/4
Bess [88]

Answer:12

Step-by-step explanation:

Because I’m right anywhere

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 0.5 lb of Starbucks Coffee costs $6.48, what is the unit price for Starbucks Coffee? Hint: this involves decimal division.
Sedaia [141]
12.96 dollars man, you got this
7 0
3 years ago
Shishir bought 4000 orange at 70 paisa each. But 400 of them were rotten. He sold 2000 oranges at 90 paisa each.If he plans to m
Ipatiy [6.2K]

Answer:

He needs to sell the rest of the oranges at 75 paisa each.

Step-by-step explanation:

Consider the given information that, Shishir bought 4000 orange at 70 paisa each.

Note: 1 rupees = 100 paisa

Thus, 70 paisa = 70/100 rupees = 0.70 rupees

Therefore, the cost price of 4000 oranges is:

4000×0.70 rupees = 2800 rupees

The selling price of 2000 oranges is:

2000×0.90 rupees = 1800 rupees

The number of oranges now Shishir have:

4000 - 2000 - 400 = 1600

He wants to make a profit of RS 200. Thus the selling price of 4000 oranges should be:

2800 rupees + 200 rupees = 3000 rupees

He earned 1800 rupees by selling 2000 oranges at 90 paisa. So, the remaining amount that he needs to make with 1600 oranges is:

3000 rupees - 1800 rupees = 1200 rupees

Therefore, the cost of one orange is:

1600 oranges = 1200 rupees

1 orange = 1200/1600 rupees

1 orange = 0.75 rupees

Hence, he needs to sell the rest of the oranges at 75 paisa each.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Data was collected for a sample of organic snacks. The amount of sugar (in mg) in each snack is summarized in the histogram belo
    9·1 answer
  • Si 9/11, 5/m+3, 15/N-7, 18/p-1 son fracciones homogeneas como calculo m+n+p
    14·1 answer
  • Chris is using the expression 4x + 2 to represent the number of students in his gym class. There are four times as many students
    11·2 answers
  • Is this a true proportion ? 1/2 = 5/10 A sometimes B Yes C none of these D no
    15·2 answers
  • What is 2.1 yd/min=ft/s
    7·1 answer
  • If a university wants to maintain a 14:1 ratio between students and teachers, how many teachers would be needed to accommodate 8
    5·2 answers
  • Calculate the size of angle x. the sides are 8cm, 11cm and 15cm
    15·2 answers
  • Is this a function or no?
    5·1 answer
  • What is the expression in simplest radical form?<br> 4V90
    14·1 answer
  • Please help. I just don’t feel like doing it rn
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!