1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
11

Luca sells muffins and juice boxes at the

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]2 years ago
8 0

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

You might be interested in
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
1 year ago
754,863 rounded to the nearest ten thousands place
12345 [234]
754,863 rounded to the nearest ten thousands is 750,000
7 0
2 years ago
Solve the equation by Square Root Method 16n^2-25=0
Anton [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

16n^2-25=0

16n^2=25

n^2=25/16

n=+-5/4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me im new idk how to do any of this.Please help i suck at math​
FromTheMoon [43]

Answer:

x=85

Step-by-step explanation:

Hope this helps you :))

(Hope it doesn't get reported becuase it "doesn't have an explanation of how it's right") Have a blessed day ^-^

7 0
3 years ago
Ok need help this is the question :Use the Pythagorean theorem to write an equation for the distance Jane's trainer bikes.
IRINA_888 [86]

Answer:

<em>Jane traveled 8 miles farther then her trainer</em>

Step-by-step explanation:

<u>The Pythagora's Theorem</u>

In any right triangle, the square of the measure of the hypotenuse is the sum of the squares of the legs. This can be expressed with the formula:

c^2=a^2+b^2

Where

c = Hypotenuse or largest side

a,b = Legs or shorter sides

Jane's path from the Health Club to the end of her route describes two sides of a right triangle of lengths a=16 miles and b=12 miles.

Her total distance traveled is 16 + 12 = 28 miles

Her trainer goes directly from the Health Club to meet her through the hypotenuse of the triangle formed in the path.

We can calculate the length of his route as:

c=\sqrt{16^2+12^2}

c=\sqrt{256+144}=\sqrt{400}=20

c = 20 miles

The difference between their traveled lengths is 28 - 20 = 8 miles

Jane traveled 8 miles farther then her trainer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If a set of school supplies cost $6.70, how much change do you get from $10.00?
    7·2 answers
  • If a 40 foot telephone pole casts a 34 foot shadow at the same time that a nearby tree casts a 28 foot shadow, how tall is the t
    8·1 answer
  • Why is a slope of 20/7 not correct for this graph?
    9·1 answer
  • 4 is what percent of 20?
    8·1 answer
  • Molly is making strawberry-infused water. For each ounce of strawberry juice, she uses 3 time many ounces of water. She wants to
    10·2 answers
  • 2 x_= 1<br><br> Find missing number. Please help me
    9·2 answers
  • How do I do this someone help me it’s due tonight
    7·1 answer
  • Maths help , whats a and b plsssssss
    8·1 answer
  • What is the length of AC?
    8·1 answer
  • Algebra- pls help ;-;<br> will mark brainliest
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!