1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
2 years ago
6

Johan can get lunch at Joe’s Deli for $12, and he can get lunch at Majestic for $8. In one month, Johan spent $96 on lunches (an

d he only went to those two places, and he always got the same thing). Which equation represents possible combinations of how many lunches Johan bought at Joe’s and Majestic?
A)y=4x+96
B)12x+8y=20
C)y-8=96(x-12)
D)12x+8y=96
Mathematics
1 answer:
Triss [41]2 years ago
4 0

Answer: D

Step-by-step explanation:

It’s really obvious just circle D

You might be interested in
What is the formula to a trapezoid
Molodets [167]
[(upper legth + lower length) x height] divided by 2
3 0
3 years ago
Can someone please help me with this algebra
Novay_Z [31]

Answer: d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the result when 8x^3+6x^2+15x+7 divides by 2x + 1
sveticcg [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the sum of 4*8<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%20%5Ctimes%208" id="TexFormula1" title="4 \times 8" alt="4 \times
Inessa [10]
See picture reply for answer.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write 336 mi in 11.2 h as a rate in simplest form.
stiv31 [10]
336/11.2 = 30 miles per hr
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A city's sales tax is 0.07. Write this decimal as a fraction and tell how many cents of tax are on each dollar.
    6·1 answer
  • Ten less than a number cubed
    8·1 answer
  • There are 32 peanuts in a bag and. Elliot Takes 25% of the peanuts from the bag. Then Marie takes 50% of the remaining peanuts .
    12·1 answer
  • Find the value of x in the equation 2(x – 3) 5x = 5(2x 6).
    12·1 answer
  • A farmer needs to enclose a section of land in the shape of a parallelogram by using one side of a barn for one side the barn in
    15·2 answers
  • Answer all please number 2
    6·1 answer
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • I love you man<br><br><br> SAY IT BACK<br><br> SAY IT BAAACK
    9·2 answers
  • Write a polynomial function that has the zeros -3, 1, -1 and has a leading coefficient of 1.
    14·1 answer
  • Simplify the expression: 6 + 3(x + 4) <br>А 6 + 3x + 12 <br>B 9x + 36 <br>C 3x + 18 <br>D 9x + 4​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!