1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
2 years ago
13

you are shopping in a video store and have $49.50 to spend each DVD costs $4.25. ESTIMATE the maximum number of DVDs you could b

uy?
Mathematics
1 answer:
frozen [14]2 years ago
7 0

With a total of $49.50 one would be able to buy 12 DVDs

<h3>Estimation</h3>

Given data

  • Amount at hand = $49.50
  • Cost per DVD = $4.25

Required: the Number of DVDs that can be bought

The expression for find the number of DVDs is given as

Number of DVD = Total Amount/Cost per unit

Number of DVD = 49.50/4.25

Number of DVD =11.64

Hence $49.50 would buy approximately 12 DVDs

Learn about Estimates here;

brainly.com/question/5399974

You might be interested in
What is the solution set of x^2+y^2=26 and x-y=6?
lubasha [3.4K]
I think it's B because it's makes the most sense
5 0
3 years ago
Which of the following is not a way to represent the solution of the inequality 2(x − 2) less than or equal to 2?
Nezavi [6.7K]
The answer is A  A number line with a closed circle on 3-
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the sum of 10 x 2 + 7 x + 6 10x 2 +7x+6 and 6 x + 5 6x+5.
dusya [7]

The sum of the given expression expressed as a quadratic equation is 10x^2 + 13x + 11

<h3>Sum of expressions</h3>

Expressions are equations separated by mathematical signs. This expressions are known to contains certain unknowns

Given the following expression

10x^2 +7x+6 and 6x + 5

We are to take the sum of both expression to have:

f(x) = 10x^2 +7x+6 + 6x + 5

Collect the like terms

f(x) = 10x^2 + 7x + 6x + 6 + 5

f(x) = 10x^2 + 13x + 11

Hence the sum of the given expression expressed as a quadratic equation is 10x^2 + 13x + 11

Learn more on sum of functions here: brainly.com/question/11602229

#SPJ1

8 0
1 year ago
If a polynomial function f(x) has roots -9 and 7-i, what must be a factor of f(x)
Likurg_2 [28]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

x + 9 and (x + ( i - 7)) are factors

Discussion:

If f(x) has roots -9 and 7-i then

f(x) = g(x)(x - (-9))  (x - (7-i))            ( g(x) is a polynomial of degree less than f(x))

That is, x + 9 and (x + ( i - 7)) are factors of f(x)

BTW: if the coefficients of f(x) are real (not stated in the Question) then the conjugate of 7-i, i.e. 7 + i, is  also be a root.

Thank you,

MrB

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this problem. I have to find the missing side lengths and lease my sender as radicals in simplest form
nlexa [21]

Answer:

x = y = 2√2

Step-by-step explanation:

Find the diagram attached

To get the unknown side x and y, we need to use the SOH CAH TOA identity

Opposite side = x

Adjacent = y

Hypotenuse = 4

Sin theta = opposite/hypotenuse

sin 45 = x/4

x = 4 sin 45

x = 4 * 1/√2

x = 4 * 1/√2 * √2/√2

x = 4 * √2/√4

x = 4 * √2/2

x = 2√2

Similarly;

cos theta = adjacent/hypotenuse

cos 45 = y/4

y = 4cos45

y = 4 * 1/√2

y = 4 * 1/√2 * √2/√2

y = 4 * √2/√4

y = 4 * √2/2

y = 2√2

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Write 2 3/5 as an improper fraction
    5·2 answers
  • This graph shows the distance that a robot walk. What’s is the robot’s speed ?
    13·2 answers
  • Vera wants to graph a line that passes through (0, 2) and has a slope of . Which points could Vera use to graph the line? Check
    11·2 answers
  • Which ordered pair would be a solution to the equation y = 2x -9?
    15·2 answers
  • Find the value of x HELP PLS
    14·2 answers
  • PLSHELP AS FAST AS U CAN SOLVE <br> 3/4a + 5/6=5a-125/3
    9·1 answer
  • I NEED UR HELP ILL BE BRAINLISTING YALL!
    9·1 answer
  • I just need help shouldn't be too hard if you understand it
    11·2 answers
  • 7. George works as a laborer and earns $1850.00 every month. If he works 40 hours a weel
    15·1 answer
  • Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!