1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
2 years ago
12

Lonna's rectangle measures 2 1/4 units by 4 1/2 units. what is the area?

Mathematics
1 answer:
sveticcg [70]2 years ago
6 0

\mathsf\blue{♧ANSWER♧}

Area = length × width

\mathsf \green{4 \frac{1}{2}  \times 2 \frac{1}{4} }

\orange \implies \mathsf \green{ \frac{9}{2}  \times  \frac{9}{4} }

\orange \implies \mathsf \green{ \frac{81}{8}  = 10.125}

\mathsf \blue{10.125  \: square \: units}

You might be interested in
PLEASE DO THIS I NEED HELP
garri49 [273]

Answer:

the one gonna truend into two

at th down the two truend into one y is the meaning that connot has issue with fractions

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If: 5x + 14 = −7 ,Then: 5x + 14 − 14 = −7 − 14 This is an example of using...
Triss [41]
C. The Additive Inverse
7 0
3 years ago
Please help, show work!!! :))
otez555 [7]
25.59- 9.99= 15.60
15.60/ 0.05 = 312
312 minutes this month
4 0
2 years ago
Find the differences between the values and the mean. then square each difference 39 42 45 47 52
Karolina [17]
The correct answer is 45
8 0
3 years ago
Please help my daughter asap
Scrat [10]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

The first number minus the 2nd number will close off the distance.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • All students who have taken out a Stafford Loan have a _____ grace period to begin repayment after they graduate, leave school,
    12·1 answer
  • How do you write 6/72 in simplest form
    8·1 answer
  • A cereal serving has 5 grams of salt. How many milligrams is that?
    10·1 answer
  • Tan A tan (60° +A) tan (60° - A)= tan 3A​
    7·1 answer
  • What expression is equivalent to [r^7]^6 <br> A. r^42<br> B. 1/r^42<br> C. -7r^6<br> D. 1/7
    11·1 answer
  • BONUS:
    6·1 answer
  • HELP<br> ME I AM CRYING SO MUCH ALSO LMK IF U CANT SEE
    9·1 answer
  • The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
    15·2 answers
  • 13. Bir çay bahçesinde 3 kişilik, 4 kişilik ve 6 kişilik masa-
    9·1 answer
  • Consider the ratio table.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!