1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
2 years ago
6

The _____ of two sets X and Y is denoted by X-Y​

Mathematics
1 answer:
lidiya [134]2 years ago
5 0

Answer:

Cartesian product

Step-by-step explanation:

The Cartesian product of two sets, X and Y, denoted by X × Y, is the set of all ordered pairs (x, y), where x is an element of X and y is an element of Y: 8 (2.4.1) X × Y = { (x, y) ∣ x ∈ X ∧ y ∈ Y } For example, if Children = { Peter, Mark, Mary }, and Parents = { Paul, Jane, Mark, Mary }, then

You might be interested in
Julian is a teaching assistant at a local community college. A tutor at the same college works the same hours as Justin but earn
mafiozo [28]
The equation for this would be 2x+15000=102,000
2x=87000
x=43500
julian makes 58500
and tutor makes 43500
3 0
3 years ago
Adhy, Ben and Clayson shared a bag of chocolates. The ratio of Adhy's share to Ben's share is 3:4 while
Ira Lisetskai [31]

Answer:   33

<u>Step-by-step explanation:</u>

The ratio of Adhy's to Ben's is 3:4 so let

Adhy = 3x

Ben = 4x

Since Ben = Adhy + 9

then   4x   =    3x    + 9

-->        x    =  9

So, Adhy = 3x  = 3(9)   = 27

     Ben   = 4x   = 4(9)   = 36

*************************************************************

The ratio of Ben's to Clayson's is 3:5

How do we get Ben's ratio of 3 equal to 36? <em>by multiplying by 12</em>

Ben  :  Clayson

<u>3 x 12</u>    <u>5 x 12</u>

 36          60

So, Clayson = 60

***********************************************************

The difference between Adhy and Clayson is:

Clayson - Adhy

   60     -    27    = 33

3 0
3 years ago
A clown creates an equation that relates his data of each child´s head size to the length of the balloon he needs to make them a
Mashcka [7]

Answer:

If x is the size of the child's head, 5 times that would be 5x and "plus 4/5" is + 4/5 so the equation is y = 5x + 4/5.

5 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
What is 240,700 written in scientific notation?
kodGreya [7K]

Answer:

It is the 2nd option

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • It takes Joey 1/16 of an hour to write one thank you card. How many cards can he write in 3/4 of an hour?
    6·1 answer
  • How to create a integer poster on mathematics assignment?
    10·2 answers
  • What is the value of x?<br> 2(x+3)=x-4
    7·2 answers
  • What is 43.78 in world form?
    9·2 answers
  • The sum of four consecutive even integers is 636. Find the four integer.
    8·1 answer
  • The high school band sold 500 tickets for a concert. The price of an adult ticket was $14.50, and the price of a student ticket
    14·1 answer
  • if you can answer this riddle then I will buy you a fiddle...... sorry I promise I won't be a rhymester when I grow up. ANYWAYS
    8·1 answer
  • HELP
    13·1 answer
  • Help me please i will give appreciate it
    7·1 answer
  • This is had can you help me
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!