$1.75
If 4 lemons altogether cost $7, you want to divide the price by 4 to find the price for one single lemon.
7/4 = $1.75
Now if you buy 4 lemons that cost $1.75, your total will add up to $7
These are all linear equations:<span>y = 2x + 1
5x = 6 + 3y
<span>y/2 = 3 − x</span></span>
You'll have to multiply 0.7 by 120.
120*0.7 = n
n is the number that is 70% of 120
120 * 0.7 = 84
Hope this helps :)
The length of the bigger piece is 28 and the total length is 40