0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
38
Step-by-step explanation:
(72-51)+(26-9)
21+17
38
They are all integers so...
first lets substitute
A.3x=13
X=13/3
b.3x+2=13
3x=11
x=11/3
c.3x+4=13
3x=9
x=3
d.3x+6=13
3x=7
x=7/3
E.3x+8=13
3x=5
x=5/3
therefore the possible is letter c because it must be an integer and the definition of integer states that it is not a decimal nor a fraction
Hi there! :)
Answer:

-8v + 3(v - 3) = 16
Distribute the 3:
-8v + 3(v) + 3(-3) = 16
-8v + 3v - 9 = 16
Combine like terms and simplify:
-5v - 9 = 16
-5v - 9 + 9 = 16 + 9
-5v = 25
Divide both sides by -5:
-5v/(-5) = 25/(-5)
v = -5.
Answer:
y=-1 : )
Step-by-step explanation:
(Brainliest Please)