1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
2 years ago
10

At lunch a waiter had seven customers and two of them didn’t leave a tip.If he got seven each from the ones who did tip how much

money did he earn?
Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]2 years ago
6 0

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

7 customers - 2 who didn't tip =  5 who did tip

$7 from those who did tip * 5 ppl who tipped = $35 earned

You might be interested in
What is the value of the expression 2[4(2^3+5)]-4^2
ivolga24 [154]

Answer:

88

Step-by-step explanation:

Solve inside first

2^3=8

8+5= 13

Now multiply by 4

=52

Now by 2

=104

Now this is what we have left

=104-4^2

Make it easy by solving 4^2 which is 16.

104-16

=88

3 0
3 years ago
What are the Answers to 1-10?
poizon [28]

Answer:

i can give u 2 10 and 7   acute, acute and straight

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bucket A has 5 1/2 gallons of water, but is draining at a rate of 3/4 gallons per hour. Bucket B has 2 1/4 gallons of water, but
Ivenika [448]

Answer:

9/0

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Who ever answers this question will get a brainlest
padilas [110]

Answer:

4 in 4in 6 in = 96 in

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 125 calories in a candy bar. There are 12 candy bars in a box. How many calories are in each box of candy bars?
Andrei [34K]

Answer:

1500

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A small train at an amusement park is carrying passengers. Half of the passengers are 4 years old, 1/10 are 5 years old, 3/10 ar
    6·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Which number will make the fractions equivalent 25/35
    7·2 answers
  • 2 is a solution for <br><br> True or False
    9·2 answers
  • Which value, when placed in the box, would result in a system of equations with infinitely many solutions?
    13·2 answers
  • Answer Correctly For Brainliest! Wrong Answers Will Be Reported
    11·1 answer
  • What is the exact value of cos 30° ?
    9·1 answer
  • John has four more buckles than dimes in his pocket, for a total of $1.25 which equation could be used to determine the number o
    12·1 answer
  • Simplify the ratio.<br><br> 14 ft to 21 ft
    11·1 answer
  • The diameter of a circle is 4 yards.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!