1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
2 years ago
15

Find the area of the regular polygon. Give the answer to the nearest tenth.

Mathematics
1 answer:
MA_775_DIABLO [31]2 years ago
6 0

Answer:

338 m^2

Hope this helps!

If this helps please show your thanks by marking brainliest ;)

You might be interested in
What is the slope of a line that contains the points (5, -3) and (7, 3)? *
Allisa [31]

Slope formula: y2-y1/x-x1

We can use the given points to solve.

3-(-3)/7-5

6/2

3

Best of Luck!

4 0
3 years ago
What equation is represented by the equation on the graph ?
solmaris [256]

Answer: The correct option is D.

Explanation:

From the graph we noticed that the x intercept of the line is (2,0) and the y-intercept is (0,2).

If the line passing through two points then the equation of line is,

y-y_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}(x-x_1)

Since the ien passing through (2,0) and (0,2).

y-0=\frac{2-0}{0-2}(x-2)

y=-1(x-2)

y=-x+2

This equation is represented by option D, therefore the option D is correct.

6 0
3 years ago
You and your family are planning a roadtrip. You determine that the distance you need to drive is 660 miles and that you can ave
iris [78.8K]

Answer:

11 hours

Step-by-step explanation:

Find how many hours the trip will take by dividing the number of miles by the rate in miles per hour:

660/60

= 11

So, the trip will take 11 hours

8 0
2 years ago
What is the expanded form of 709.104
andreev551 [17]
700 + 9 + .1 + .04

Hope this helps that the answer
5 0
3 years ago
A square has one side measuring 5 feet. What is its area?
Vlada [557]

Answer:

25 square feet

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the answer in scientific notation
    10·1 answer
  • What is 0.5 + -1 1/2
    11·1 answer
  • it cost $270 for three people to go fishing on a fishing trip how much does it cost for 10 people to go on a fishing trip ​
    6·1 answer
  • Simply 9+3(8-3(7-5))-4
    6·1 answer
  • How to add with unlike denominators?
    6·2 answers
  • Mr. Kershner is a school nurse. He uses, on average, 24 self-adhesive bandages during each spring month: March, April, and May.
    8·2 answers
  • Family Video charges $10 for
    15·1 answer
  • A pink crayon is made with 12 ML’s of red wax for every five ML of white wax
    14·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • Determine whether angles with measures 47 ° and 53 ° are complementary. Explain why or why not.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!