1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
avanturin [10]
3 years ago
9

The city will place a low fence around the entire fish pond.To the nearest hundredth, how long will the fence be?

Mathematics
1 answer:
Tom [10]3 years ago
7 0
You can't tell the dimensions from the area. There are an infinite number of correct answers. The length of the fence is 2 times (length of the pond + width) and the length and width can be anything, just as long as their product is 2956.5 .
You might be interested in
if you only have 14 packs of Fire Works and my 3 friends and I sent them off how many packs does each of us get if we share them
kicyunya [14]

Answer:

4.66

Step-by-step explanation:

14 / 3 = x

4.66 = x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are some key ways to solve math word problems? How can you tell which math category does a problem solving question fall in
OlgaM077 [116]

Look for "Math Clues." Math Clues are like how many, fewer, left, and more.

How many is the total.

Fewer & Left are subtraction.

More represents add.

7 0
3 years ago
Lia must work at least 5 hours per week in her family's restaurant for $8 per hour. She also does yard work for $12 per hour. Li
agasfer [191]

Answer:

Step-by-step explanation:

let r= number of hours worked at the restaurant

y=number of work hours in the yard

Maximum number of work per week=r+y ≤ 15

Lia must work at least 5 hours in the restaurant

x ≥ 5

Lia wants to earn at least $120 $8/hr in the restaurant and $12/hr in the yard:

8r + 12y ≥ 120

What is the maximum of hours Lia can work in the restaurant and still make at least 120 hours? 

Assume Lia worked all 15 hours in the restaurant

she would earn $8*15hours = $120.

The maximum number of hours she can work in the restaurant is therefore 15 hours

What is the maximum amount of money Lia can earn in a week? 

Lia has to work a minimum of 5 hours in the restaurant. She earns more from yard work, so she should devote the rest of her available work hours to yard work.

That means that, given her 15 hour work limit, she will maximize her income by working 5 hours in the restaurant and 10 hours in the yard. 

5r+10y

5*8 + 10*12

= 40 + 120

= $160

6 0
3 years ago
Please help me answer 61-64 with explanations please (if u can)
wlad13 [49]

Answer:

61 4gr speed is equal rpto density multiply by acceleration is equal to 4

4 0
2 years ago
You are remodeling your kitchen. You've contacted two tiling companies who gladly told you how long it took their workers to til
Ray Of Light [21]
The answer is 7x = 6(x + 15)

x - Jim's rate
y - Pete's rate
<span>Jim completed half the floor in 7 hours:  7x = half of the floor
</span><span>Pete completed the other half of the floor in 6 hours:    6y = half of the floor
So: 7x = 6y

</span><span>Pete can lay 15 more tiles per hour than Jim: y = x + 15

</span>7x = 6y
y = x + 15

Substitute the second equation into the first one:
7x = 6(x + 15)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Raul has 5 boxes of golf balls. Each box contains y golf balls. His father gives him another 8 golf balls.
    8·2 answers
  • Nico is saving money for his college education. He invests some money at 7%, and $1200 less than that amount at 3%. The investme
    5·1 answer
  • Giselle pays $220 in advance on her account at the athletic club. Each time she uses the club,
    12·1 answer
  • g Consider the following statement. For all sets A and B, (A − B) ∪ (A ∩ B) = A. Construct an algebraic proof for the statement.
    5·1 answer
  • HELP ME SO EASY I WILL MARK BRAINLEST FOR CORRECT
    5·2 answers
  • Pleaseee help me on this question
    14·2 answers
  • Hurry please <br> :)))<br> I NEED HELP
    11·1 answer
  • Question 4<br> A<br> B<br> C<br> D<br> PLEASE HELP!!!
    9·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • Which of these systems of equations has an infinite
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!