1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
2 years ago
8

2 Mae has 36 orange slices. She will fill each of

Mathematics
1 answer:
andriy [413]2 years ago
7 0

Answer:

5 with 1 left.

Step-by-step explanation: 7 goes into 36 5 times.

5x7=35

36-35=1 left over.

You might be interested in
Determine whether 606 is divisible by 2, 3, 4, or 6.
Serggg [28]
606/2=303 \\ 
 \\ 606/3=202 \\ 
 \\ 606/4=151.5 \\ 
 \\ 606/6=101 \\ 
 \\ Answer:C.2,3 \ and \ 6 \ only \\
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A plumber charges of fee of $75 to make a house call. He also charges $50 per hour for labor.
Hoochie [10]

Answer:

For part 1- y=50x+75 For part 2- y=325

Step-by-step explanation:

the cost is increasing 50 for every hour

there is a flat rate of 75 to answer a house call

y=50x+75

y=50(5)+75

y=250+75

y=325

5 0
3 years ago
I'LL MARK BRAINLIEST!!!!!!
quester [9]
I got 1.5 I used Siri and then calculated tried to see if items correct so I went on safari and found nothing so I this it would be either a or c

Goodluck
6 0
2 years ago
paden payes $2.10 for 5 1/2 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 of bananas. Which is the better buy
Kazeer [188]
$2.10 for 5 1/2 lbs.
4 0
3 years ago
A recipe called for the ratio of eggs to cups of sugar to be 2:1. If you needed to use 6 eggs, how many cups of sugar would you
kirill [66]

Answer:

u would have 3 cups of sugar

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Whose function has the larger slope?
    10·2 answers
  • How do you use parallel and perpendicular lines to solve real-world problems?
    7·2 answers
  • May I have help please
    14·1 answer
  • 4/7 = x+3/21<br><br> A) x=9<br> B) x=15<br> C) x= 33 3/4<br> D) x=91<br><br> -<br> Would it be A??
    15·2 answers
  • Which measure is equivalent to 18,000 s?
    10·2 answers
  • Solve the system of equations.<br> y=5x-9<br> y=3x +7
    8·1 answer
  • Wilma can mow a lawn in 3 hours. If Kyle helps her with another mower, the lawn can be mowed in 2 hours. how long would it take
    14·1 answer
  • James has x sweets. Tom has 5 more than James. Write an expression for the number of sweets
    7·2 answers
  • What is the next term in the sequence below?
    7·2 answers
  • I need urgent help with this
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!