Answer:
Hi
Step-by-step explanation:
1 / 10 of 0.08
1 / 10 * 0.08
0.08 / 10
0.008 Ans
Answer: y = -2x + 16
Explanation:
Use point slope form:
(y1 - y) = m(x1 - x)
y1 = 6 and x1 = 5 and m = -2
6 - y = -2(5 - x)
6 - y = -10 + 2x
-y = 2x - 10 - 6
-y = 2x - 16
y = -2x + 16
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
1
Step-by-step explanation:
5m + 9n
5(-7) + 9(4)
-35 + 36
1