1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
6

Bananas cost $0.48 per pound. If you spent $1.84, how many pounds of bananas did you purchase?

Mathematics
1 answer:
11Alexandr11 [23.1K]2 years ago
3 0

Answer:

3 pounds of bananas

Step-by-step explanation:

1.84 ÷ 0.48 = 3.8333etc

since you can't buy 4 pounds with the money you have its 3 pounds of bananas

You might be interested in
Find the area of the parallelogram. <br> Help pls and thank you.
aliina [53]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The manager of a grocery store selected 100 customers at random to ask what the maximum price is
Brilliant_brown [7]
What is the rest of the question?
8 0
3 years ago
What is the answer to this question?
hammer [34]
Both have a right angle, and both have a 61* angle, meaning the third angle has to be 29* on both (all angles in a triangle have to add up to 180 so you subtract the 90 and the 61 = 29)
5 0
3 years ago
the width of a laptop is 11.25 inches. the width is 0.75 times the length. what is the length of the laptop
Snezhnost [94]

\bf \stackrel{width}{11.25}=0.75\stackrel{length}{L}\implies \cfrac{11.25}{0.75}=L\implies 15=L

8 0
3 years ago
Are the two triangles below similar​
Kaylis [27]

Answer:

Third option.

Step-by-step explanation:

The triangles below are similar, because they have congruent corresponding angles.

Angle N is 105 degrees and angle Q is 105 degrees.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write each rate as a unit rate. $2 for 5 cans of soup.
    9·1 answer
  • Two bicycles are driving on the circle in the same direction with speeds of 9 mph and 5 mph respectively. How many points are th
    15·1 answer
  • The table below shows the results of a random sample of 160 teenagers.          Like To Surf || Do not like to Surf || Totals
    7·2 answers
  • Estimate with 2 digit division
    6·1 answer
  • Find the area of the figure.
    11·2 answers
  • What is the shape of a cross section formed by a slice that is parallel to the base of a triangular pyramid?
    5·1 answer
  • Luke makes fruit cakes for a stall at a village fete. It costs Luke £1.80 for
    8·1 answer
  • A heron can travel an average of 400 km in 10h. What is the rate of change of distance?
    15·2 answers
  • "what is 3/8 divided by 6? give your answer as a fraction in the simplest form"
    10·1 answer
  • Simplify:<br> (4/2d^2)^3
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!