1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
1 year ago
7

Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
valentinak56 [21]1 year ago
8 0

Answer:

$6.08 per pound

Explanation:

30 ounce ⇒ $11.40

conversions:

  • 16 ounce ⇔ 1 pound
  • 1 ounce ⇔ 0.0625 pound

solve:

  • 0.0625(30) pound ⇒ $11.40
  • 1.875 pound ⇒ $11.40
  • 1 pound ⇒ $6.08
Ksivusya [100]1 year ago
3 0

Answer:

$6.08

Step-by-step explanation:

Mohsin purchased a 30-ounce bag of dried Turkish figs for $11.40.

⇒ 30 ounces of dried Turkish figs = $11.40

<u>Finding the cost per ounces:</u>

30 ounces of dried Turkish figs/30 = $11.40

⇒ 30 ounces of dried Turkish figs/30 = $11.40/30

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs = $0.38

<u>Finding the cost per pounds:</u>

1 pound ↔ 16 ounces

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs = $0.38

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs × 16 = $0.38 × 16

⇒ 16 ounces of dried Turkish figs = $6.08

You might be interested in
Hii giving thanks pls help
olchik [2.2K]

Answer:

x = 52

Step-by-step explanation:

<I = < K b/c of corresponding angles thm

x + 66 + 62 = 180

x + 128 = 180

x = 52

6 0
2 years ago
Whats the correct answer answer asap for brainlist
vodka [1.7K]

Answer:

option C: Asian

explanation:

Asian countries, such as China, produce goods like the European products, but for much cheaper prices.

3 0
1 year ago
PLEASE HELP DUE TOMORROW
kow [346]
190-15=x
I believe?
I THINK THIS IS THE ANSWER
3 0
3 years ago
Select the correct answer. What is the solution for x in the equation 5/3x + 4= 2/3x? A. B. C. D.
7nadin3 [17]

\boldsymbol{\sf{\dfrac{5}{3}x+4=\dfrac{2}{3}x   }}

<em>Subtract</em> 2/3x on both sides.

\boldsymbol{\sf{\dfrac{5}{3}x+4-\dfrac{2}{3}x=0    }}

Combine 5/3x and -2/3x to get x.

\boldsymbol{\sf{x+4=0 }}

Subtract 4 from both sides. <em>Any value</em> subtracted from zero results in its negative value.

\boldsymbol{\sf{x=-4 }}

3 0
11 months ago
Read 2 more answers
Can cubic units be used to measure weight??
user100 [1]

Answer:

No, they can't.

Step-by-step explanation:

In geometry, cubic units can be defined as the units used to measure volume. The volume of a unit cube whose length, width and height are 1 unit each is 1 cubic unit. The length, width and height of the rectangular prism can be measured by counting the number of unit cubes.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Use a number line to find the absolute value of -3 and 3
    5·2 answers
  • What should i do now? did i do something wrong?
    5·1 answer
  • roblem: Report Error Let $f(x)=(x^2+6x+9)^{50}-4x+3$, and let $r_1,r_2,\ldots,r_{100}$ be the roots of $f(x)$. Compute $(r_1+3)^
    12·1 answer
  • maria rewrites a fraction less than 1 as a decimal the numerator is a whole number greater than 0 for which the denominator will
    13·2 answers
  • you are asked to determine which distance is grater, SD or DM given the angle SUD is grater than MUD. using the given informatio
    7·1 answer
  • 10. Identify the pronoun in this sentence.
    7·2 answers
  • The number of red marbles in a jar is 3 times the number of blue marbles.
    7·2 answers
  • Pls pls help I don’t have time HELP ASAP. It also detects if it’s right or wrong.
    9·2 answers
  • Patty paid $260.40 for a bike rack for her car, after tax, and the tax rate is 8.5%. What was the original price of the bike rac
    15·2 answers
  • Which box plot represents a set of data that has the greatest mean absolute deviation?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!