1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
2 years ago
7

Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
valentinak56 [21]2 years ago
8 0

Answer:

$6.08 per pound

Explanation:

30 ounce ⇒ $11.40

conversions:

  • 16 ounce ⇔ 1 pound
  • 1 ounce ⇔ 0.0625 pound

solve:

  • 0.0625(30) pound ⇒ $11.40
  • 1.875 pound ⇒ $11.40
  • 1 pound ⇒ $6.08
Ksivusya [100]2 years ago
3 0

Answer:

$6.08

Step-by-step explanation:

Mohsin purchased a 30-ounce bag of dried Turkish figs for $11.40.

⇒ 30 ounces of dried Turkish figs = $11.40

<u>Finding the cost per ounces:</u>

30 ounces of dried Turkish figs/30 = $11.40

⇒ 30 ounces of dried Turkish figs/30 = $11.40/30

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs = $0.38

<u>Finding the cost per pounds:</u>

1 pound ↔ 16 ounces

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs = $0.38

⇒ 1 ounce of dried Turkish figs × 16 = $0.38 × 16

⇒ 16 ounces of dried Turkish figs = $6.08

You might be interested in
The average diameter of a tree is measured over time. The equation y=3/5x, where x is the time in years and y is the diameter in
Fantom [35]
Your answer is b so there you go have a great day!!!!
4 0
3 years ago
One large submarine sandwiches is divided equally among four people how much of the sandwich did each person receive
wlad13 [49]
Each person received one quarter, which can be written as 1/4 or 0.25.
6 0
4 years ago
Which expression can be used to find the volume of the sphere?
Radda [10]

I think its (B)

V = four-thirds pi r cubed = Four-thirds (3.14) (5) cubed

5 0
2 years ago
What is 7/3 times 5/3 times 11/3 simplified?????
GalinKa [24]

Answer:

14.26

Step-by-step explanation:

7/3 x 5/3 x 11/3 = 7(5)11/(3³)

35 x 11 = 385/27

385 / 27 = 14.26

7 0
3 years ago
HELP ME PLS!! Here’s a picture that i uploaded for the question.
ZanzabumX [31]

there is no picture :(

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve by elimination:<br> 4x+9y=28<br> -4x-y=-28
    7·1 answer
  • Solve 2 log7 5 + log7 x= log7 100
    14·2 answers
  • Julia plays volleyball and finished the regular season with 25 digs. The graph relates her total number of digs for the season t
    14·2 answers
  • The population of a town was 57,000 in 1980 and 81,000 in 2010. Assume the rate of population increase is constant. What will th
    7·1 answer
  • Help pls I need to answer this and I don’t understand
    6·1 answer
  • Given this function: f ( x )=−2cos(4 πx ) Find the following:
    5·1 answer
  • Write the point-slope form of an equation of the line through the points (6,-1) and (5,7)
    5·1 answer
  • 2. Find the length of a side of a square if its area is:
    7·1 answer
  • PLEASE HELP 20 POINTS<br> solve the system of equations y=-5x-7 and -4x-3y=-1 by substitution.
    7·1 answer
  • What is (9x 2/3) x 2/3
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!