1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
2 years ago
11

I) Find the first 4 terms in the expansion of

Mathematics
1 answer:
Katyanochek1 [597]2 years ago
6 0

Answer:

(i)  64+192 x^2+240 x^4+160x^6

(ii) 1072

Step-by-step explanation:

<u>Part (i)</u>

Using Binomial series formula:

(2+x^2)^6=2^6+6C1 \cdot 2^{6-1}\cdot x^2+6C2 \cdot 2^{6-2}\cdot(x^2)^2+6C3 \cdot 2^{6-3}\cdot(x^2)^3

              =64+6 \cdot 32\cdot x^2+15 \cdot 16\cdot x^4+20 \cdot 8 \cdot x^6

              =64+192 x^2+240 x^4+160x^6

<u>Part (ii)</u>

<u />(1-\frac{3}{x^2})^2=(1-\frac{3}{x^2})(1-\frac{3}{x^2})

               =1-\dfrac{6}{x^2}+\dfrac{9}{x^4}

(2+x^2)^6(1-\frac{3}{x^2})^2=(64+192 x^2+240 x^4+160x^6)\left(1-\dfrac{6}{x^2}+\dfrac{9}{x^4} \right)

=64-\dfrac{384}{x^2}+\dfrac{576}{x^4}+192x^2-1152+\dfrac{1728}{x^2}+240x^4-1440x^2+2160+...

There is no need to keep expanding since the remaining will include the variable.

Therefore, the term independent of x = 64 - 1152 + 2160 = 1072

You might be interested in
What is the best approximation of 6% tax on a 102 purchase
Pavel [41]
If the purchase is $102 and you add 6% for tax you would end up with $108.12
Hope this helps!
3 0
3 years ago
2+2=??? PLEASE HELP ME THIS IS SO HARD PLEASEEE!!!!!​
fiasKO [112]

Answer: 2 + 2 = 4

Step-by-step explanation: Let's say you have 2 cars, and you friend has 2 cars, for your birthday, your friend gives you his 2 cars, so now in total you have 4 cars, hope this helped! -Mason

4 0
3 years ago
Find the slope of the graph of the equation
sammy [17]

Answer:

y=-1/2x+2

Step-by-step explanation:

slope is -1/2 beware this is a negitive slope so it goes down like this \

go one up and go to the left 2 times and connect the dots

6 0
3 years ago
At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the orchard you can get 7 bags of apples for 32.76. Which is the bette
mars1129 [50]
So you want to find the price for 1 apple you find that by dividing so 23.60/5=4.72
and 32.76/7=<span>4.68 
so, the 7 bag for 32.76 is the better deal</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve formula as indicated - d = 1/2 at^2 for a
11Alexandr11 [23.1K]
Hope this might help u

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the expression 5(6 + 4x) to answer the following:
    8·1 answer
  • Solve for x: 5|2x − 2| + 8 = 18.
    13·1 answer
  • Which number is larger -3.4 or -3 1/2 (BTW this is a fraction)? How will graphing these numbers on a number line help you determ
    15·1 answer
  • Look at the Schoology problem provided below.
    10·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $150 for 14ft
    9·1 answer
  • What is the rate of change of the linear relationship modeled in the table? (4 points) x y −2 5 −1 4 0 3 1 2 a −2 b −1 c negativ
    6·2 answers
  • Please help me with this ASAP Don’t ANSWER With links please ****
    13·1 answer
  • You have three pieces of ribbon measuring 16 cm, 24 cm, and 40 cm respectively. You want to cut them into strips of the same len
    6·2 answers
  • The points A, B and C in 3D space are such that:
    9·1 answer
  • NO LINKS!!! Find the equation of the PARABOLA with a vertex at (-2, 6) and passing through the point (1, -3)​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!