Yes, the cost of membership is proportional to the number of months because for every 1 month it's $35 for membership fees
Answer:
Lot C
Step-by-step explanation:
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
Distributive Property
Step-by-step explanation:
Answer choice a is correct because you are distributing 2 to each term in the parentheses. When you multiply 2 to each factor in the parentheses, it simplifies to 2x-2, thus making the new equation 6x+2x-2=30