1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
3 years ago
5

What is (2a) to the 4th power without exponents?

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
3 0
(2a)⁴ = (2⁴).(a⁴) = 16.a⁴ or:

2.2.2.2.a.a.a.a = 2⁴.a⁴

You might be interested in
Find the measure of angle 4<br> 689<br> 44<br> 68<br> 90<br> 136
Irina-Kira [14]

Answer:

90 degrees

Step-by-step explanation:

It is a right angle

7 0
2 years ago
-7_-4 what is the answer plz help
AlexFokin [52]

the answer is

<

because the -4 is less than -7

5 0
2 years ago
Can someone please help me with this question ,
ollegr [7]
(x+6)(x+9) = 0
x+6 = 0    or    x+9 = 0
x = -6              x = -9

Answer is A. -6 and -9
8 0
3 years ago
An experienced carpenter can frame a house twice as fast as an apprentice. Working together, it takes the carpenters 2 days. How
AleksAgata [21]

Answer:

<em>6 days</em>

<em></em>

Step-by-step explanation:

Let the time taken by Carpenter working alone = C days

Then time taken by apprentice alone = Twice as that of taken by Carpenter = 2C days

Time taken working together = 2 days

Work done in one day working together = \frac{1}{2}

Work done in one day by Carpenter working alone = \frac{1}{C}

Work done in one day by apprentice working alone = \frac{1}{2C}

Work done in one day by Carpenter working alone + Work done in one day by Carpenter working alone =  \frac{1}{C}+\frac{1}{2C} = Work done in one day working together = \frac{1}{2}

\dfrac{1}{C}+\dfrac{1}{2C}=\dfrac{1}{2}\\\Rightarrow \dfrac{2+1}{2C}=\dfrac{1}{2}\\\Rightarrow C = 3\ days

Time taken by Carpenter alone to complete the work = 3 days

Time taken by Apprentice alone to complete the work = 3 \times 2= <em>6 days</em>

4 0
3 years ago
Question 5 (3 points)
Pie
C D and F because it’s a set rate. 50miles PER hour $10 EACH pizza 5 points for EVERY CORRECT test question. It shows a direct correlation.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Tom wants to order tickets online so that he and three of his friends can go together to a water park. The cost of the tickets i
    13·2 answers
  • For f(x)= 2x-5 and g(x)= 3-x , find (f (times) g)(-2)
    15·1 answer
  • Please help me thankyou your so kind
    14·1 answer
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • The answer choices are
    10·2 answers
  • What is the congruence correspondence, if any, that will not prove the given triangles congruent?
    7·1 answer
  • Simplify the number into simplest radical form. Use the factor tree to help determine the factors. StartRoot 96 Endroot StartRoo
    8·2 answers
  • A train departs from New York City and travels toward Chicago traveling at an average speed of 75 miles per hour. What best desc
    5·2 answers
  • Use definition of the derivatives to find the derivative of each function with respect to x.
    11·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through Point A (1, -3) and the origin using m= ( rise run​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!