Answer:
161.21
Step-by-step explanation:
Answer:
$ 1.50 x 25= 37.50
Step-by-step explanation:
Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.
Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.
Answer:
the answer is 20. 46
and dont report me for this meme i give you ok
Step-by-step explanation:
I would solve the first equation for x and then sub that value into x in the second equation. That's the easiest way. x - 2y = 3 solved for x is x = 2y+3. Now sub that in for x in the second equation: 5(2y+3)+3y=2 and 10y + 15 + 3y = 2. 13y = -13, and y = -1. Now sub that y value into either equation to solve for x: x = 2(-1) + 3 gives us an x value of x = 1. Therefore, your solution to this system is (1, -1), first choice above.
Answer: 1859.5 mini bears
Step-by-step explanation:
From the information given in the question,
10 mini bars = 12.1 grams
10 regular bars = 23.1 gram
1 super bear = 2250 grams
To eat enough mini bears to match the super bears, the number that it'll take will be:
Since 10 mini bars = 12.1 grams
1 mini bear = 12.1 grams / 10 = 1.21 gram
Since 1 super bear = 2250 grams, the number of mini bears needed to equate this will be:
= 2250/1.21
= 1859.5 mini bears